1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Abel Korzeniowski życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym kompozytorem?

Życiorys i biografia Abla Korzeniowskiego

Polski kompozytor muzyki filmowej oraz teatralnej, urodzony 18 lipca 1972 roku w Krakowie.

Kariera

Wywodzi się z rodziny o muzycznych tradycjach. Matka grała na wiolonczeli, bracia również zajmują się muzyką. Już początki swojej twórczości Abel skierował na tworzenie muzyki do spektakli teatralnych oraz filmów. Jego pierwszy poważny występ miał miejsce na I Forum Młodych Kompozytorów w Krakowie. Później popularność Korzeniowskiego rosła i jego utwory wykonywano na największych festiwalach w Polsce i za granicą. Abel Korzeniowski zdobył wykształcenie muzyczne w klasie wiolonczeli, kończąc studia na Akademii Muzycznej w Krakowie.
Był studentem Krzysztofa Pandereckiego – polskiego dyrygenta
i pedagoga muzycznego. Później, w 1998 roku Prezydent Krakowa przyznał kompozytorowi Stypendium Twórcze. Podczas 25 Festiwalu Polskich Filmów został uhonorowany nagrodą Lwów Gdańskich, za ścieżkę dźwiękową do filmu pt. „Duże zwierzę”. Otrzymał również nominację do Złotej Kaczki, miesięcznika „Film”.
Pierwszy utwór symfoniczny pt. „Hypnosis” ukazał się w 2001 roku. Rok później Abel Korzeniowski zdobywa kolejną nagrodę, tym razem jest to Nagroda Ludwika za muzykę do spektaklu „Kafka”. Na 45 Festiwalu Filmowym w San Francisco Korzeniowski, za ścieżkę dźwiękową do filmu dokumentalnego „Rozwój”, otrzymał nagrodę Golden Gate Award.
Po drodze powstała muzyka do „Prawdziwych Psów” – serialu emitowanego w Telewizji Polskiej. Rok 2005 to kolejna nagroda, tym razem za muzykę do filmu Jerzego Stuhra, pt. „Pogoda na jutro”, przyznana podczas festiwalu filmowego w Czelabińsku, w Rosji. Za najważniejsze dokonanie muzyczne autora uznaje się stworzenie muzyki do filmu „Metropolis”, z roku 1927. Co istotne, jest to film niemy. Wykonała ją orkiestra złożona ze 192 osób, podzielonych na orkiestrę oraz chór, a stworzenie całego dzieła zajęło Korzeniowskiemu około 2,5 roku.

Wyjazd do Ameryki

Przełomem dla kompozytora było podpisanie w 2005 roku kontraktu z Evolution Music Partners, firmą działającą w Hollywood. Rok później Korzeniowski przeprowadził się do Los Angeles. Podczas pobytu w Ameryce nadal tworzy muzykę do filmów, czego wynikiem jest ścieżka dźwiękowa do filmu „A Single Man”, z 2009 roku. Korzeniowski otrzymał za nią nagrodę Krytyków w San Diego. Rok później, za muzykę do „Samotnego mężczyzny” otrzymał nominację do Złotych Globów za film, którego reżyserką była Madonna. Kolejny bardzo duży sukces, to muzyka do angielskiego serialu „Penny Dreadfull”, która zaowocowała nagrodą Brytyjskiej Akademii Filmowej Bafta w 2014 roku.
Od roku 2017 Abel Korzeniowski jest członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Aktualnie wciąż rezyduje i tworzy w Ameryce.

Wybrana filmografia

 • Czy pan to tak naprawdę, czy udaje? (1997) – film dokumentalny
 • Wybór (1999) – teatr telewizji
 • Duże zwierzę (2000)
 • Rozwój (2001) – film dokumentalny
 • Anioł w Krakowie (2002)
 • Pogoda na jutro (2003)
 • Terra (2007)
 • Samotny mężczyzna (2009)
 • Penny Dreadful (2014)
 • Ziarno prawdy (2015)
 • Zwierzęta nocy (2016)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

77 + = 81

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Abel Korzeniowski, zdjęcie shutterstock.com, autor: Ovidiu Hrubaru