1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Nicki Minaj życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Nicki Minaj

Nicki Minaj, a właściwie Onika Tanya Maraj, jest raperką i piosenkarką. Urodziła się 8 grudnia 1982 roku w Port-of-Spain, stolicy Trynidadu i Tobago.

Początki kariery

Swoją przygodę z muzyką rozpoczęła w liceum od nauki gry na klarnecie, następnie kontynuowała ją w LaGuardia High School of Music & Art and Performing Arts w Nowym Jorku. W 2004 roku rozpoczęła karierę jako część projektu Full Force, jednak szybko porzuciła ten pomysł i skupiła się na publikowaniu swoich piosenek w serwisie MySpace, gdzie dostrzegł ją dyrektor generalny wytwórni Dirty Money. W 2007 roku ukazał się pierwszy mixtape Nicki Minaj zatytułowany Playtime is Over, a kilkanaście miesięcy później kolejny – Sucka Free. W 2008 roku otrzymała nagrodę Female Artist of the Year przyznaną przez Underground Music Awards. Rok później dołączyła do wytwórni muzycznej zarządzanej przez Lil Wayne’a, który będąc pod wielkim wrażeniem początkującej artystki, zaprosił ją do współpracy. Powstał wówczas singel BedRock. Rok później Minaj wydała swój drugi singiel, Your Love, promujący debiutancki album raperki, który ukazał się w listopadzie tego samego roku. Płyta nosiła tytuł Pink Friday i wystąpiły na niej gościnnie takie gwiazdy jak Eminem, Rihanna czy Drake. Album zdobył nominację do trzech prestiżowych nagród Grammy. Po wydaniu debiutanckiej płyty jej kariera nabrała tempa.

Rozwój kariery

W 2012 roku Nicki wystąpiła wraz z Madonną i M.I.A. podczas finału Super Bowl, a także ruszyła w swoją pierwszą pełną trasę koncertową. Została mentorką w 12. sezonie programu American Idol, gdzie zasiadała w jury między innymi obok Mariah Carey. Minaj kolejną płytę wydała w 2014 roku. Album zatytułowany The Pinkprint sprzedał się na całym świecie w ponad 600 tysiącach egzemplarzy. Album promowały piosenki Anaconda, Only i Truffle Butter. Czwarta płyta zatytułowana Queen ukazała się w 2018 roku zawiera gościnnie występy, między innymi, Eminema, Ariany Grande, Labrinth czy The Weeknd. Z każdym kolejnym projektem muzycznym artystka ugruntowuje swoją pozycję jednej z najbardziej utalentowanych i charyzmatycznych raperek w świecie współczesnej muzyki. Przeszła także do historii jak pierwsza wokalistka, której siedem singli gościło w tym samym czasie w rankingu najpopularniejszych utworów na liście Billboard. Jest jedyną żeńską raperką, która znajduje się na liście Hip Hop Cash Kings magazynu „Forbes”. Nicki Minaj jest jedną z barwniejszych postaci światowego rapu i show biznesu.

Kariera aktorska

W 2014 roku Nicki postanowiła spróbować swoich sił w aktorstwie, występując u boku Cameron Diaz w komedii romantycznej pt. Inna kobieta. Dwa lata później pojawiła się w kolejnym filmie, Barbershop 3: Na ostro. Użyczyła także swojego głosu w filmie animowanym Epoka lodowcowa 4: Wędrówka kontynentów. Celebrytka chętnie pojawia się w kampaniach reklamowych różnych marek. Do tej pory była twarzą reklam szminki MAC, butów Adidas i świątecznej kampanii marki H&M. W swojej karierze wystąpiła też w wielu teledysków znanych muzyków, takich jak David Guetta, Madonna, Mariah Carey czy Usher.

Życie prywatne i związki

Nicki jest jedną z tych gwiazd, które prowokują i wywołują kontrowersje swoim zachowaniem i wypowiedziami oraz oryginalnym wyglądem. Nie ma problemu z wypowiadaniem się na temat swojego życia osobistego, często łącząc go z zawodowym. Minaj chętnie udostępnia w mediach społecznościowych fakty i zdjęcia ze swojego życia prywatnego. Charyzmatyczna raperka przez 14 lat była w związku z Safareem Samuelsem. W trakcie ich relacji Minaj dokonała aborcji, do czego przyznała się w jednym z wywiadów. W 2015 roku Nicki Minaj zaczęła spotykać się z Meekiem Millem, jednak ich związek zakończył się po dwóch latach. W 2019 roku artystka ogłosiła, że wzięła ślub – w tajemnicy przed dziennikarzami wyszła za mąż za Kennetha Petty'ego, z którym była związana od kilkunastu miesięcy. Wybranek gwiazdy ma kryminalną przeszłość – w 1995 roku został skazany za próbę gwałtu na 16-latce, a w 2006 roku wrócił do więzienia za śmiertelne postrzelenie mężczyzny. Został zwolniony warunkowo w 2013 roku.

We wrześniu 2019 roku raperka poinformowała fanów za pośrednictwem Twittera, że zamierza zakończyć karierę, ponieważ chce skupić się na założeniu rodziny. Kilka dni później jednak przeprosiła za słowa i usunęła wpis.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 3 = 7

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Pure DOPE Magazine