1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Nelly Furtado życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Nelly Furtado

Nelly Furtado jest kanadyjską piosenkarką. Urodziła się 2 grudnia 1978 roku w Victorii.

Kariera

Na rynku muzycznym zaistniała w 2000 roku, wydając album Whoa, Nelly!. Na debiutanckiej płycie znalazły się utwory Turn Off the Light, „…on the Radio (Remember the Days) oraz I’m Like a Bird, za który piosenkarka otrzymała nagrodę Grammy w 2002 roku. Utwory z pierwszej płyty szybko podbiły listy przebojów, a kariera młodej Kanadyjki zaczęła nabierać rozpędu. Jej pozycję umocniła kolejna płyta zatytułowana Folklore, wydana w 2003 roku. Zawierała takie hity jak Try i Powerless (Say What You Want). Na tym krążku znalazł się również utwór Childhood Dreams, który zadedykowała nowonarodzonej córce Nevis. Utwór Força został wybrany na oficjalny hymn piłkarskich Mistrzostw Europy 2004.

Prawdziwy sukces i przełom w karierze wokalistki nadszedł w 2006 roku wraz z wydaniem płyty Loose, nagranej we współpracy z amerykańskim producentem Timbalandem. Album promował singiel Maneater, który zdobył ogromną popularność na całym świecie. Inne utwory z tego krążka: Say It Right, Promiscuous i All Good Things (Come To An End) przez długi czas zajmowały najwyższe miejsca światowych list przebojów. W kolejnych lata Furtado występowała gościnne na płytach innych artystów oraz wydała dwa solowe albumy: Mi Plan i The Spirit Indestructible. Żaden z nich nie powtórzył jednak sukcesów, jakie odnosiły dotychczasowe wydawnictwa artystki, w efekcie czego Nelly postanowiła zrobić sobie dłuższą przerwę w działalności muzycznej.

Powróciła po pięciu latach z nowym materiałem zatytułowanym The Ride. Później jednak artystka zniknęła z mediów.

Życie prywatne

W 2001 roku wokalistka związała się z Jasperem Gahunią, z którym ma córkę Nevis Chetan. W 2008 roku poślubiła inżyniera dźwięku Demacio Castellona. Małżeństwo nie przetrwało jednak próby czasu i w 2016 para się rozstała. Nie wiadomo, czy obecnie artystka jest z kimś związana, ponieważ Furtado stroni od medialnego zgiełku.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 18 = 20

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Sven Mandel