1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Aleksander Wolszczan życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym naukowcem?

Życiorys i biografia Aleksandra Wolszczana

Profesor doktor habilitowany, fizyk i astronom. Współodkrywca planet spoza Układu Słonecznego. Wykładowca na Uniwersytecie Stanu Pensylwania, związany również z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Urodził się 29 kwietnia 1946 roku.

Lata młodości i edukacja

Aleksander Wolszczan zainteresowanie kosmosem przejawiał już w dzieciństwie, kiedy to samodzielnie poznawał podstawy astronomii i obserwował księżyce Jowisza samodzielnie zbudowanymi urządzeniami. Po skończeniu liceum podjął studia na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie zdobywał pierwsze doświadczenie. Po skończeniu studiów w 1969 roku, pozostał na uczelni i pracował jako asystent. W 1973 roku, po odbyciu stażu w Niemczech wrócił do Polski, w 1975 roku obronił doktorat z fizyki.

Praca naukowa

Po kilku latach pracy na polskiej uczelni, w wyniku stanu wojennego, Wolszczan zdecydował się na wyjazd do Niemiec, a później do Ameryki. Pobyt w USA dał mu wiele możliwości. Początkowo wyjechał na Uniwersytet Cornella. Uczelnia ta dawał możliwość pracy na największym w tamtym czasie radioteleskopie (śr. 300 m.). W roku 1990 Aleksander Wolszczan współpracował z późniejszym noblistą – Josephem H. Taylorem Jr. 
W publikacji z 1991 roku Wolszczan ogłosił odkrycie 3 planet spoza Układu Słonecznego. Odkrycie to zostało przedstawione w styczniu rok 1992 w Atlancie, podczas zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego. Wyniki swoich badań Polak opublikował w czasopismach naukowych Nature oraz Science.
Osiągnięcia Aleksandra Wolszczana zapewniły mu członkostwo w najbardziej prestiżowych stowarzyszeniach naukowych, takich innymi jak Polska Akademia Nauk, Międzynarodowa Unia Astronomiczna, czy Międzynarodowa Unia Nauk Radiowych.
Polak został pominięty w 2019 roku podczas przyznawania nagrody Nobla za odkrycia egzoplanet oraz badań kosmologicznych, mimo, że jest on oficjalnie uważany za pierwszego odkrywcę egzoplanet.

Odznaczenia i nagrody

Aleksander Wolszczan został uhonorowany szeregiem nagród i odznaczeń:

  • 1976 r. – nagroda Młodych Polskiego Towarzystwa Astronomicznego;
  • 1995 r. – Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej;
  • Magazyn Nature uznał go za autora jednego z 15 fundamentalnych odkryć
    z dziedziny fizyki, a Astronomy umieściło go na liście 25 odkrywców wszech czasów;
  • 11 listopada 1997 r. – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski;
  • W 2007 roku został zrealizowany film dokumentalny poświęcony życiu wybitnego astronoma, w reżyserii Jana Sosińskiego.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

40 + = 48

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - Aleksander Wolszczan w 2007 roku, autor Jacek 767, domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/