1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Naomi Osaka życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Życiorys i biografia Naomi Osaka

Japońska tenisistka, czterokrotna triumfatorka Wielkiego Szlema. Obecnie uznawana za najlepszą zawodniczkę tej dyscypliny.

Pochodzenie, dzieciństwo

Urodziła się 16 października 1997 r. w Osace (Japonia), jako córka Tamaki Osaka i Leonarda François. Ma mieszane pochodzenie – jej matka pochodzi z Japonii, z kolei ojciec jest Haitańczykiem mającym również amerykańskie obywatelstwo. Gdy miała trzy lata, rodzina przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, mieszkając najpierw w Nowym Jorku wraz z rodziną ze strony ojca. Osaka poznała wówczas tradycję haitańską i nauczyła kreolskiego. Gdy Naomi miała 9 lat, rodzina przeniosła się na Florydę, gdzie były lepsze warunki do trenowania tenisa.

Osaka ma starszą siostrę Mari, która również gra w tej dyscyplinie sportowej. Obydwie noszą nazwisko po matce, co wynikało z praktycznych względów w trakcie ich życia w Japonii. Ich początki w trenowaniu tenisa były bardzo podobne do sióstr Williams. Leonard Francois oglądając mecze Venus i Sereny zainspirował się programem treningowym jaki stwotrzył dla nich ich ojciec i postanowił podążyć jego śladem.

Kariera juniorska

Trenowała pod okiem ojca przez pierwsze kilka lat swojego życia. Dla Naomi początkową motywacją do gry była chęć pokonania starszej o rok siostry. Po przeprowadzcce obydwie rozpoczęły naukę w profesjonalnej szkole tenisa w Delray na Florydzie, a po treningach w domu nadrabiały szkolny materiał.

Naomi jako juniorka nie uczestniczyła w wielu turniejach dziecięcych skupiając się na treningu. Z racji małej ilości występów, Amerykański Związek Tenisowy nie wykazywał zainteresowania wsparciem kariery młodej zawodniczki, dlatego rodzice zdecydowali się zapisać córki do japońskiej organizacji. Zamiast tego, jako 14-latka zaczęła startować w turniejach seniorskich i grać ze starszmi od siebie rywalkami.

Swoją profesjonalną karierę zaczęła we wrześniu 2013 r. mając niemal 16 lat. Występowała na mniejszych zawodach, głównie w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Stopniowo zdobywała punkty i awansowała w rankingach, a w 2015 r. wygrała WTA Rising Stars, zawody organizowane razem z Turniejem Mistrzyń.

Pierwsze sukcesy

Kolejny rok był pewnym przełomem w karierze Osaki. Znalazła się w pierwszej setce rankingu WTA i została debiutantką sezonu. Tym samym mogła startować w turniejach zaliczanych do najwyższej rangi WTA-Tours. Rok zakończyła na 67 miejscu w klasyfikacji.

Naomi zaczęła też współpracować z Sashą Bajinem – wcześniejszym wieloletnim partnerem treningowym Sereny Williams i utytułowanym trenerem. Trening pod jego okiem okazał się dla dziewczyny strzałem w dziesiątkę. W 2018 r. Osaka najpierw wygrała WTA Indian Wells, a kilka miesięcy później pokonała swoją idolkę Serenę, w finale wielkoszlemowego US Open.

Po świetnych występach w Tokio i Pekinie, w styczniu 2019 r. została liderką światowego rankingu najlepszych tenisistek. Niedługo potem udowodniła swoją świetną formę i wygrała drugiego w karierze Wielkiego Szlema – turniej Australian Open.

Kryzys i powrót na szczyt

W tym samym roku wygrała jeszcze dwa mniejsze turnieje, w Osace i Pekinie, ale z pozostałych turniejów wielkoszlemowych odpadała na początkowych rundach. Młoda zawodniczka nie radziła sobie z ogromną sławą i presją, jaka na nią spadła po wcześniejszych sukcesach. Traktowano ją jako następczynię Williams i symbol przemian społecznych. Naomi zakończyła także współpracę z dotychczasowym trenerem. Przerwa w startach spowodowana pandemią okazała się dla niej szansą na zmianę mentalną i spokojny trening z dala od mediów.

Po powrocie na kort Osaka znowu dominuje. We wrześniu 2020 r. ponownie wygrała US Open pokonując w finale Wiktorię Azarenkę, z kolei w obecnym roku triumfowała kolejny raz w Melbourne w trakcie Australian Open (zwycięstwo nad Jennifer Brady).

Statystyki

Naomi Osaka jest drugą zawodniczką w historii, która na początku kariery wygrała każdy wielkoszlemowy finał do którego dotarła. Obecnie ma też na swoim koncie nieprzerwaną serię 14 zwycięstw w turniejach tego typu.

Należy też do zawodniczek, które w każdym sezonie zdobywają przynajmniej jeden tytuł wielkoszlemowy. Naomi dokonuje tego corocznie zaczynając od zwycięstwa w US Open w 2018 r.

W 2019 r. została też najlepiej zarabiającą sportsmenką w historii zarabiając w ciągu roku 37 mln dolarów. Pokonała tym samym dwie megagwiazdy tenisa – Serenę Wiliams i Mariję Szarapową.

Życie prywatne i ciekawostki

Naomi Osaka mimo swojej pozycji w świecie tenisu jest osobą introwertyczną i spokojną. Równocześnie fani cenią ją za szczerość i poczucie humoru, które przejawia się m.in. podczas konferencji prasowych po meczach. Związana jest z amerykańskim raperem Cordae i z tego względu przeprowadziła się do Los Angeles w Californii, dba jednak o prywatny charakter swojego związku.

Po powrocie na kort w 2020 r. publicznie wsparła ruch „Black Lives Matters” w trakcie turnieju w Cincinnati, a także na US Open maseczki z nazwiskami czarnoskórych osób zabitych przez policjantów w USA.

W związku ze swoim podwójnym obywatelstwem tenisistka może mieć problem z reprezentowaniem Japonii w trakcie następnych Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w Tokio. Japońskie prawo nie pozwala na podwójne obywatelstwo, co w przypadku zwykłych obywateli niemieszkających w kraju nie ma kluczowego znaczenia, jednak dla znanej na całym świecie tenisistki może okazać się problemem zarówno pod względem finansowym jak i wizerunkowym (Osaka jest ambasadorką kilku koncernów pochodzących z tamtego kraju).

Jest praworęczna. Jej atutem jako zawodniczki jest mocny serwis i forehand.

Ma 180 cm. wzrostu i waży ok. 70 kg.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 15 = 16

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0; autor zdjęcia: si.robi