1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Jerzy Owsiak życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym działaczem społecznym?

Życiorys i biografia Jerzego Owsiaka

Jerzy Owsiak to polski dziennikarz, działacz społeczny i aktywista. Założyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Urodzony 6 października 1953 roku.

Wykształcenie i początki działalności

Jerzy wychowywał się w Gdańsku. Gdy miał 8 lat rodzina przeprowadziła się do Warszawy. Po ukończeniu liceum ekonomicznego nie udało mu się dostać do Akademii Sztuk Pięknych. Jako młody człowiek był zaangażowany w warszawski ruch hipisowki, dzięki czemu poznał wielu ludzi ze środowiska muzycznego. W tym czasie zajmował się także organizowaniem koncertów rockowych. To właśnie dzięki temu okresowi w życiu młodego Owsiaka i jego fascynacją amerykańskimi wzorcami w 1995 roku zapoczątkował w Polsce festiwal Przystanek Woodstock. Festiwal od tego czasu odbywa się regularnie co roku, a w 2017 roku zmienił nazwę na Pol’and’Rock Festival.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Na początku lat 90. Owsiak rozpoczął pierwszą zbiórkę pieniędzy na sprzęt medyczny dla dzieci z wrodzonymi wadami serca w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Rok później odbyła się kolejna zbiórka nazwana tym razem Pierwszym Finałem. Dzięki pozytywnemu odzewowi Polaków i zaangażowaniu w akcję zbiórce postanowiono nadać status prawny. Od 1993 roku WOŚP odbywa się co roku, a konferansjerem i prowadzącym finał jest zawsze Jerzy Owsiak, który dzięki swojej charyzmie i charakterystycznej postaci sprawia, że co roku na konto fundacji wpływają miliony złotych na szczytny cel.

Działalność dziennikarska

W 1988 roku Owsiak rozpoczął pracę w Rozgłośni Harcerskiej, w której prowadził audycje dotyczące muzyki. Podejmował również współpracę z tygodnikiem „Na Przełaj”, a w latach 1991–1994 w Programie III Polskiego Radia prowadził audycję Brum. Audycja ta w 1994 roku zmieniła nazwę na Się kręci, Owsiak prowadził ją do 1999 roku. Następnym przedsięwzięciem była praca w Programie I Polskiego Radia i prowadzenie audycji Kręcioła. Od 1996 roku format Kręcioły został przeniesiony do Telewizji Polskiej. W 2007 roku, po niemal 16-letniej przerwie, wrócił do radia, gdzie na antenie radia Wawa poprowadził Dźwiękoszczelny Magazyn Jurka Owsiaka, który w 2010 roku został przeniesiony do radia Eska Rock. Owsiak jest również twórcą kanałów O.Tv (istniejącego do 2010 roku), a także kręcioła.tv. Od 2016 roku prowadzi audycję Zaraz będzie ciemno w Antyradiu.

Odznaczenia i nagrody

Jerzy Owsiak za swoją działalność charytatywną otrzymał wiele prestiżowych nagród, między innymi tytuł Europejczyka Roku 2006, honorową odznakę Za zasługi dla Praw Człowieka, nagrodę im. księdza Józefa Tischnera i wiele innych.

Życie prywatne

Jerzy Owsiak od 1976 roku jest w związku małżeńskim z Lidią Niedźwiedzką-Owsiak, która zasiada w zarządzie Fundacji WOŚP. Małżeństwo ma dwie córki. Jest autorem dwóch książek: Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni oraz Obgadywanie świata. Owsiak jest także uzdolnionym witrażystą, a jego prace można było podziwiać w kaplicy Matki Bożej Królowej Polski w Belwederze oraz we wnętrzach hotelu Rialto.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

39 − = 32

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Autorem zdjęcia jest Zorro2212. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC 3.0.