1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Mike Tyson życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Życiorys i biografia Mika Tysona

Pięściarz amerykański, mistrz świata wagi ciężkiej w latach 1986-1990 oraz 1996, dysponujący jednym z najsilniejszych ciosów w historii boksu. Urodzony 30 czerwca 1966 roku.

Lata młodości

Mike Tyson wychowywał się w Brooklynie, w dzielnicy Nowego Jorku. Miał bardzo trudne dzieciństwo. W jednym z wywiadów przyznał, że w wieku ośmiu lat został zgwałcony przez mężczyznę. Wdawał się w bójki i dokonywał drobnych kradzieży. W wyniku jednej z nich,
w wieku 13 lat trafił do poprawczaka, gdzie został dostrzeżony przez instruktora boksu i rozpoczął treningi pod okiem Cuso D’Amato. D’Amato wcześniej był szkoleniowcem Floyda Pettersona, mistrza świata wagi ciężkiej.
Po odbyciu kary rozpoczął naukę w liceum, z którego został wyrzucony w 1982 roku.

Kariera

Po rozpoczęciu treningów, Tyson wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich Juniorów, w których zdobył złoto. Wyczyn powtórzył rok później. Po trzech latach boksowania, jako amator i wygraniu 24 pojedynków, Tyson przeszedł na zawodowstwo.

Debiut na profesjonalnym szczeblu miał miejsce 6 marca 1985 roku w Nowym Jorku. Rok później, 22 listopada został najmłodszym mistrzem świata wszechwag, wygrywając walkę o tytuł z Trevorem Berbickiem. W 1987 roku wygrał z mistrzem federacji WBA oraz IBF, co spowodowało uznanie Tysona na mistrza świata przez trzy największe federacje bokserskie. Tytuł stracił dopiero 11 lutego 1990 roku, przegrywając z Jamesem Douglasem. Tym samym była to pierwsza przegrana Tysona w karierze.

Kariera pięściarza została przerwana w 1992 roku, kiedy trafił na trzy lata do więzienia za gwałt. Po wyjściu z więzienia odzyskał tytuł WBC, po walce z 16 marca 1996 roku przeciwko Frankowi Bruno. Walkę o obronę pasa federacji miał stoczyć z Lennoxem Lewisem, jednak z walki się wycofał, przez co tytuł mistrzowski został mu odebrany.
28 czerwca 1997 roku miał miejsce osobliwy incydent, mianowicie podczas walki przeciwko Evanderowi Holyfieldowi, Tyson ugryzł przeciwnika w ucho, za co został zdyskwalifikowany.

W październiku 2000 roku stoczył walkę z Andrzejem Gołotą, jednak walka została uznana za nieodbytą. 8 czerwca 2002 roku miała miejsce walka z Lennoxem Lewisem, którą Lewis wygrał poprzez nokaut Tysona w ósmej rundzie. Po walce przeciwko Kevinowi McBride’owi, 11 czerwca 2005 roku, Mike Tyson zakończył karierę.

Problemy z prawem

Mike Tyson w ciągu swojego życia wielokrotnie łamał prawo. Często był skazywany za molestowanie. 10 lutego 1992 roku został skazany na trzy lata więzienia za gwałt na Desiree Washington, jednej z uczestniczek konkursu piękności Afroamerykanek. Siedem lat później sąd skazał go za napaść na kierowców po wypadku drogowym. Wielokrotnie był karany grzywną pieniężną za inne przestępstwa, takie jak napastowanie seksualne, poniżanie, czy przemoc.

Życie prywatne

Mike Tyson był trzykrotnie żonaty. Pierwszy związek zawarł z Robin Givens w 1988 roku. W 1997 roku ożenił się z Monicą Turner, z którą miał dwoje dzieci. Para rozwiodła się w styczniu 2003 roku. 6 czerwca 2009 roku poślubił Lakihę Spicer, z którą ma dwójkę dzieci.

Mike Tyson wyznaje islam, na który nawrócił się podczas pobytu w więzieniu.
Przez dużą część życia zmagał się z alkoholizmem oraz depresją. Wielokrotnie miał do czynienia również z problemami finansowymi. W 2003 roku ogłosił, że jest bankrutem.

Filmografia

Mike Tyson często pojawiał się w filmach oraz serialach. Zagrał samego siebie m.in. w filmie Rocky Balboa, Straszny film 5 oraz pierwszej i drugiej części filmu Kac Vegas.
Zagrał również w serialu komediowym Jak poznałem waszą matkę.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

55 − = 53

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła