1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Michał Figurski życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym dziennikarzem?

Życiorys i biografia Michała Figurskiego

Michał Figurski jest polskim dziennikarzem i prezenterem. Urodził się 16 maja 1973 roku w Moskwie.

Dzieciństwo

Ojciec Michała, Zbigniew Figurski, był dyplomatą, przez co jego rodzina często zmieniała miejsce zamieszkania. Początkowo był delegowany do Moskwy, gdzie urodził się Michał, a następnie do Libanu, gdzie młody Figurski skończył amerykańską szkołę średnią. Po przeprowadzce do Warszawy w 1993 roku chłopak uzyskał polską maturę.

Kariera

Zaraz po ukończeniu liceum Michał rozpoczął pracę w radiu. Od 1993 roku prowadził audycję w Rozgłośni Harcerskiej, dwa lata później rozpoczął współpracę z Radiem Zet i Radiem Kolor. Swoją przygodę z telewizją rozpoczął od występów w muzycznych programach na antenie TVP, prowadził Przeboje Jedynki oraz program Kolejka – lista przebojów. Jednak jego prawdziwą pasją okazało się radio. Od 1999 roku przez prowadził audycje na antenie radia RMF FM, między innymi, listę przebojów POPLista. W 2003 roku został dyrektorem programowym stacji Radio 94. W latach 2003–2007 wraz z Kubą Wojewódzkim prowadził w Antyradiu poranną audycję zatytułowaną Antylista, a w kolejnych latach – Poranny WF i Śniadanie mistrzów na antenie radia Eska Rock. W latach 2014–2015 współprowadził audycję Przepraszamy za usterki w Muzo.fm. Od 2018 roku współprowadzi poranny program Antyradia Najgorsze państwo świata, a od 2019 roku – audycję Nie ZŁY pacjent w Radiu Zet.

Skandale

Zachowanie i wypowiedzi dziennikarza kilkakrotnie przysparzały mu problemów i wywoływały kontrowersje. Został oskarżony o ksenofobię, gdy w 2012 roku wraz z Wojewódzkim na antenie Radia Eska wygłaszali nieprzyzwoite wypowiedzi pod adresem Ukrainek, za co władze stacji zwolniły obu dziennikarzy. Obaj zostali też oskarżeni o rasizm, gdy podczas audycji Poranny WF znieważyli czarnoskórego mężczyznę „obraźliwymi, rasistowskimi sformułowaniami”.

Choroba

W 2015 roku dziennikarz doznał wylewu. Przeszedł operację i przez dwa tygodnie utrzymywany był w śpiączce farmakologicznej.Konieczny był także przeszczep trzustki i nerki. Długi czas po wylewie Michał poruszał się na wózku inwalidzkim, jednak po długotrwałej rehabilitacji powoli wraca do sprawności, obecnie do poruszania wystarcza mu laska. Wylew był wynikiem źle leczonej cukrzycy typu I. Jak przyznał sam zainteresowany, podczas leczenia nie stosował się do zaleceń lekarzy i lekceważył swój stan. Nie przyznawał się także do choroby, bojąc się wykluczenia przez otoczenie. Obecnie Figurski na własnym przykładzie motywuje diabetyków do akceptacji swojej choroby. Aby przestrzec innych przed bagatelizowaniem problemu i zwiększać świadomość na temat cukrzycy celebryta założył Fundację Najsłodsi.

Życie prywatne

W 2002 roku Figurski ożenił się z Odetą Moro. Para rozwiodła się w 2014 roku. Wspólnie mają córkę, Sonię.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

32 + = 42

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Marcin Ranuszkiewicz.