1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Melania Trump życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszą pierwszą damą?

Życiorys i biografia Melanii Trump

Melania Trump, urodzona jako Melanija Knavs, jest słoweńsko-amerykańską modelką i pierwszą damą Stanów Zjednoczonych. Urodziła się 26 kwietnia 1970 roku w Sevnicy (byłej Jugosławii obecnie Słowenii).

Rodzina

Matka Melanii, Amalija z domu Ulenik, była projektantką tkanin, a ojciec, Viktor Knavs, sprzedawał samochody. Modelka ma dwójkę rodzeństwa, siostrę i brata.

Wykształcenie

Ukończyła Średnią Szkołę Projektowania i Fotografii w Lublanie, następnie podjęła studia o tym samym kierunku. Jednak po pierwszym roku studiów zrezygnowała z dalszej edukacji na rzecz kariery modelki. Melania poza słoweńskim i angielskim mówi także po francusku, serbsku, włosku i niemiecku.

Kariera modelki

W wieku 16 lat rozpoczęła karierę w modelingu. Dwa lata później podpisała kontrakt z agencją modelek z siedzibą w Mediolanie, tam też podjęła pracę, a następnie przeniosła się do Paryża i zmieniła nazwisko na Melania Knauss. Modelka pozowała dla takich fotografów mody jak Arthur Elgort, Helmut Newton czy Mario Testino. Jej zdjęcia trafiały na okładki największych magazynów poświęconych modzie, takich jak „Vogue”, „Harper's Bazaar” czy „New York Magazine”. W 1996 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych, ale dopiero w 2006 otrzymała amerykańskie obywatelstwo. Donalda Trumpa poznała w 1998 roku w trakcie Fashion Week. Miliarder był wtedy w separacji ze swoją drugą żoną Marlą Maples. Rozwiódł się z nią w 1999 roku. Ślub Melanii z odnoszącym sukcesy biznesmenem odbył się w styczniu 2005 roku, a w marcu 2006 przyszedł na świat ich syn, Barron. Melania jest także macochą czwórki dzieci Donalda z poprzednich małżeństw.

Pierwsza dama

20 stycznia 2017 roku Melania Trump oficjalnie została pierwszą damą Stanów Zjednoczonych, stając się przy tym drugą w historii pierwszą damą, która urodziła się poza granicami USA. Już podczas kampanii prezydenckiej towarzyszyła mężowi w spotkaniach i przemówieniach. W trakcie kampanii wygłosiła przemówienie, które zostało uznane za plagiat mowy Michelle Obamy z 2008 roku. Przyszły prezydent Ameryki mógł jednak liczyć na wsparcie zawsze eleganckiej i stylowej małżonki. Melania zapowiadała, że jako pierwsza dama będzie przede wszystkim walczyć z cyberprzemocą i skupi się także na popularyzowaniu kultury w korzystaniu z mediów społecznościowych. Jak inne pierwsze damy Melania zaangażowała się w działalność charytatywną i społeczną. Skupiła się przede wszystkim na kwestii edukacji dzieci. Zaangażowała się w kampanię Be Best wspierającą dzieci z trudnych środowisk w nauce i chroniącą je przed zastraszaniem. Odwiedza również ośrodki dla imigrantów.

Stylizacje

Melania lubi eksperymentować z modą i się wyróżniać. Pierwsza dama nie boi się odważnych krojów ani kolorów. Na oficjalne uroczystości wybiera oryginalne i eleganckie kreacje, w sytuacjach mniej formalnych nie ma oporów przed pokazaniem się w ubraniach z sieciówek. Jej stylizacje bardzo często doceniane są przez największych znawców mody i media.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 5 = 4

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Regine Mahaux.