1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Mateusz Gamrot życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Mateusz Gamrot jest polskim zapaśnikiem i zawodnikiem MMA kategorii lekkiej oraz piórkowej. Mateusz Gamrot w UFC walczy od 2020 r.

Kim jest Mateusz Gamrot?

Przyszedł na świat 11 grudnia 1990 r. w Bielsku-Białej. Dorastał w Kudowej-Zdrój oraz dolnośląskim Milczu. Jeszcze w gimnazjum zaczął trenować zapasy, dostał się nawet do kadry narodowej i walczył w młodzieżowych mistrzostwach Polski. Występował również w Mistrzostwach Europy i Świata.

Jego trenerem był Andrzej Kościelski, doświadczony zawodnik i mistrz. Gamrot trenował zarówno grappling, zapasy, boks, jak i muay thai, w brazylijskim jiu-jitsu odnosił nawet sukcesy – został dwukrotnym Mistrzem Polski w latach 2013-2014.

Mateusz Gamrot w MMA

Swoją drogę do top UFC waga lekka rozpoczął, startując w amatorskich Mistrzostwach Europy w MMA w 2012 roku. Z Brukseli wrócił wtedy ze złotem, które obronił rok później w Budapeszcie.

Przygodę z zawodowym MMA zaczął 4 lutego 2012 r. na gali XFS – Night of Champions, na której pokonał Czeczena Abrim Szamajewskiego.

Kluczową kwestią w przypadku zawodników MMA jest ich waga i wzrost. W przypadku polskiego zawodnika parametry te prezentują się następująco:

Mateusz Gamrot waga – około 70 kg;
Mateusz Gamrot wzrost – 178 cm.

Stosunkowo niski zawodnik jest wyjątkowo szybki i nieobliczalny. To właśnie te cechy pozwalają mu na zaskakiwanie przeciwników i triumfowanie w czasie walk.

Gamrot ma niejeden rekord na swoim koncie, w tym 22 zwycięstwa i zaledwie 2 porażki w MMA.

Osoby zainteresowane sztukami walki mogą sprawdzić szczegóły dotyczące wszystkich walk Polaka, wpisując: Mateusz Gamrot sherdog. Jest to jedna z największych internetowych baz poświęconych zawodnikom MMA.

Walki w KSW i UFC

Mateusz Gamrot w KSW zaczął walczyć w 2013 r. Na pierwszym spotkaniu w tej federacji pokonał Mateusza Zawadzkiego. Mateusz Gamrot walki zwycięskie stoczył jeszcze na KSW 24 z Andre Winnerem, KSW 27 z Jeffersonem George-em, KSW 29 z Łukaszem Chlewickim, KWS 30 z Brazylijczykiem Rodrigo Cavalheiro Correia, KSW 32 z Marifą Pirajew, KSW 35 z Francuzem Mansourem Barnaouim (było to spotkanie o pas mistrza federacji).

Rok później Gamrot obronił tytuł walcząc z Renato Gomesem Gabrielem. Pasmo zwycięstw trwało też w 2017 r., kiedy to na gali KSW 39 pokonał Normana Parke’a. Rewanż tych dwóch zawodników, który miał miejsce 2 października 2017 r., wywołał sporo emocji z powodu faulów (Polak wsadził palec do oka przeciwnika) i zamieszania w walkę osób trzecich.

Tytuł mistrza wagi lekkiej Gamrot obronił w 2018 r. w czasie gali KSW 42. W tym samym roku na KSW 46 z sukcesem walczył o pas w kategorii piórkowej.

Zawodnik na jakiś czas wycofał się ze współpracy z federacją. Miał powrócić w 2020 r., ale pandemia COVID-19 opóźniła te plany. Ostatnią walkę w federacji KSW stoczył z Marianem Ziółkowskim 29 sierpnia 2020 r. Mateusz Gamrot KSW pożegnał, zwyciężając z Ziółkowskim w 5. rundzie.

Jest jedynym zawodnikiem w historii KSW, który zdobył dwa pasy mistrzowskie w dwóch różnych kategoriach (w wadze lekkiej i piórkowej).

Mateusz Gamrot UFC ranking zaczął okupywać w 2020 r., kiedy to zmienił organizację na Ultimate Fighting Championship. Pierwszy pojedynek stoczył z Gruzinem Guramem Kutateladze. Tym razem Polak, decyzją sędziów, przegrał. Nadrobił, walcząc ze Scottem Holtzmanem oraz weteranem organizacji Jeremy’m Stephens’em w 2021 r.

Po zwycięskiej walce z Armanem Carukianą Mateusz Gamrot w UFC ranking kategorii lekkiej uplasował się na wysokim miejscu. Na pozycję ósmą awansował po walce z Amerykaninem Beneilem Dariushem.

4 marca 2023 r. spotkali się Amerykanin Jaline Turner i Polak Mateusz Gamrot na UFC 285. Polak wygrał walkę. Podobnie jak kolejną wrześniową, w czasie której spotkał się z Rafaelem Fizieyem.

Mistrzostwa Polski i Europy

Na swoim koncie ma mistrzostwo Europy w amatorskim MMA z 2012 r. i 2013 r., mistrzostwo KSW w latach 2016-2020 w wadze lekkiej oraz w latach 2018-2020 w piórkowej.

Mateusz Gamrot dwukrotnie wygrał też Mistrzostwa Europy ADDC.  

Polak stoczył ponad 300 pojedynków na macie, w tym te decydujące o tytule mistrza Europy i Świata w zapasach.

Życie prywatne Mateusza Gamrota

Mateusz Gamrot, żona Agata i dwójka ich dzieci mieszkają w Poznaniu. Zawodnik przeprowadził się tam jako 20-latek.

Gamrot zarobki za udział w walkach pozostawia nieujawnione. Pozostaje się jedynie domyślać, że odkąd podpisał kontrakt z UFC, są one wysokie.

Związany jest ze szkołą walki Czerwony Smok oraz z American Top Team.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

72 + = 80

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z https://commons.wikimedia.org, autorem jest Roger Gor, wykorzystano na podstawie Creative Commons Attribution 3.0 Unported license.