1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Jakub Małecki życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Jakub Małecki jest polskim pisarzem, uznawanym za jednego z najlepszych współczesnych autorów. Swoich sił próbował w gatunkach: powieść, reportaż, science fiction, horror, obyczaj. Jego najsłynniejsze powieści to Dygot, Rdza, Horyzont, Święto ognia czy Sąsiednie kolory.

Kim jest Jakub Małecki?

Przyszedł na świat 25 czerwca 1982 r. w Kole w województwie wielkopolskim. Ukończył ekonomię na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jakub Małecki książki zaczął pisać w wieku dwudziestu pięciu lat. Zajmuje się również tłumaczeniem literatury anglojęzycznej.

Jakub Małecki - książki

Swoją literacką karierę rozpoczął w 2007 r., debiutując opowiadaniem Dłonie. Zostało ono opublikowane w magazynie Science Fiction, Fantasy i Horror. Jego teksty można było w późniejszych latach przeczytać w: Przekroju, Piśmie, Miesięczniku Znak, Magazynie Pocisk, Chimerze, Lśnieniu, Nowej Fantastyce, Magazynie Fantastycznym.

W 2008 r. w ręce czytelników trafiły pierwsze książki autorstwa Małeckiego: Błędy oraz Przemytnik cudów. Ukazały się one nakładem wydawnictwa Red Horse.

W 2011 r. opublikował powieść Dżozef nakładem wydawnictwa W.A.B. Realizm magiczny obecny w książce znalazł uznanie zarówno wśród krytyków, jak i czytelników. Powieść w 2018 r. wznowił SQN, wydawnictwo, z którym współpracuje od 2015 r. Wtedy to wydał jedną ze swoich głośniejszych opowieści. Jakub Małecki Dygot poświęcił życiu na polskiej prowincji.

W 2017 r. wydał napisaną z dużym rozmachem powieść Rdza.

Dwie książki jego autorstwa mają niebawem trafić na wielkie ekrany. Jakub Małecki Horyzont napisany w 2019 r. oddał w ręce reżysera Oskara Boszko (Bodo Kox), a Święto ognia z 2021 r. zostało zekranizowane w 2023 r. przez Kingę Dębską, producentem został Opus Film. W filmie wystąpiły m.in.: Paulina Pytlak i Kinga Preis. Obie za swoje role otrzymały nagrody na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Paulina Pytlak za debiut aktorski, a Kinga Preis za drugoplanową rolę kobiecą. 

Jego literatura jest często doceniana. Był nominowany do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, Nagrody im. Janusza A. Zajdla czy Odkryć Empiku.

Jakub Małecki Lubimy czytać, czyli największy w Polsce portal literacki, a w zasadzie prowadzony przez nich plebiscyt na książkę roku, w którym głosują czytelnicy, zdominował w 2022 r. Został doceniony za powieść Święto ognia w kategorii literatura piękna. Nie była to jego pierwsza nominacja. Jakub Małecki do najlepszej książki nominowany był już za: Dygot, Ślady, Rdzę, Nikt nie idzie, Horyzont, Saturnin.

Jego twórczość doceniają także czytelnicy poza granicami Polski. Jest tłumaczony na języki: niemiecki, rosyjski, niderlandzki, fiński, słoweński, macedoński i hebrajski.

O czym pisze Jakub Małecki?

Początkowo związany był z literaturą fantastyczną. Szybko jednak zaczął eksplorować również inne kierunki. Jego powieści zawierają elementy grozy i nadnaturalne wątki. Często w swoich tekstach miesza warstwę realistyczną fabuły z realizmem magicznym. Autor lubi sięgać też po elementy symboliczne i groteskowe.

Bohaterów jego powieści często charakteryzuje inność i trudne życiowe doświadczenia. Fabuła tekstów Małeckiego osadzona jest w bliskich mu realiach.

Horyzont

W książce autor stara się też oddać atmosferę panującą wśród polskich żołnierzy w Afganistanie. Opowiada historię chłopaka, który próbuje spisać swoje wspomnienia z czasów, kiedy był saperem oraz dziewczyny z pokolenia Y uwikłanej w rodzinne tajemnice. Bohaterowie Horyzontu mierzą się z zespołem stresu pourazowego.  

Powieść Małeckiego w 2019 r. została przez Magazyn Literacki KSIĄŻKI uznana za książkę roku.

Powieść Horyzont zostanie zekranizowana przez Bodo Koxa, reżysera takich filmów jak Człowiek z magicznym pudełkiem czy Dziewczyna z szafy.

Jakub Małecki - życie prywatne

Był laureatem kilku artystycznych stypendiów, w tym Młodej Polski, które przyznaje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017 r.).

Dla pisarstwa poświęcił stabilną posadę w banku. Jakub Małecki i żona Marta tworzą szczęśliwą rodzinę. To właśnie ona jest pierwszą recenzentką jego książek.

Jakub Małecki bardzo lubi dzieci. Publicznie nie wspomina jednak o ewentualnych planach powiększenia rodziny. Prywatnie pisarz chętnie piecze ciasta oraz dźwiga ciężary.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 80 = 82

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - shutterstock.com, autor creativeneko