codziennie nowe aktualizacje
Edmund Niziurski życiorys
Spis treści
Biografia i życiorys Edmunda Niziurskiego
Edmund Niziurski to polski pisarz, publicysta i scenarzysta. Z wykształcenia był prawnikiem, dziennikarzem i socjologiem. Urodził się 10 lipca 1925 roku w Kielcach. Członek Związku Literatów Polskich oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Zmarł 9 października 2013 w Warszawie.
Lata młodości
Ojciec Edmunda Niziurskiego był urzędnikiem państwowym, matka zaś zajmowała się wychowaniem dzieci oraz domem. Pisarz uczęszczał do Gimnazjum im. J. Śniadeckiego w Kielcach. Następnie kontynuował edukację w polskim gimnazjum na Węgrzech, ponieważ z powodu wybuchu wojny jego rodzina musiała opuścić Polskę.
Po powrocie do Polski, jako 15-latek, pracował w Hucie „Ludwików” w Kielcach, a także był praktykantem rolnym w majątku Jelenie. Pobierał również tajne nauki, dzięki którym zdał maturę.
Wykształcenie
Edmund Niziurski po egzaminie dojrzałości rozpoczął studia prawnicze w Jeleńcu. Następnie edukację prawniczą kontynuował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W tym samym czasie studiował dziennikarstwo i socjologię.
Twórczość
Niziurski swój debiut literacki miał w tygodniku „Biuletyn Informacyjny”. Redagował również na łamach czasopism, takich jak: „Wieś”, „Płomyk” oraz „Świat Młodych”.
Największą sławę przyniosły mu utwory dla dzieci i młodzieży. Język w tych utworach jest barwny, przepełniony humorem. Każdy z utworów składnia młodego czytelnika do refleksji. Do jego najbardziej znanych książek należą: Księga urwisów, zbiór opowiadań Lizus, Niewiarygodne przygody Marka Piegusa, Sposób na Alcybiadesa oraz Przygody Bąbla i Syfona.
Poza literaturą dla dzieci i młodzieży Edmund Niziurski tworzył powieści i opowiadania dla dorosłych. W jego dorobku literackim znajdziemy m.in.: Gorące dni, Śmierć Lawrence’a, Salon wytrzeźwień, czy też A potem niech biją dzwony.
Wybrane dzieła
- Gorące dni (1951)
- Księga urwisów (1954)
- Dzwonnik od świętego Floriana (1955)
- Śmierć Lawrence’a (1956)
- Lizus (1956)
- Niewiarygodne przygody Marka Piegusa (1959)
- Pięć manekinów (1959)
- Wielka heca (1962)
- Awantura w Niekłaju (1962)
- Fałszywy trop (1962)
- Sposób na Alcybiadesa (1964)
- Salon wytrzeźwień (1964)
- Klub włóczykijów, czyli Trzynaście przygód stryja Dionizego i jego ekipy (1970)
- Naprzód, Wspaniali! (1971)
- A potem niech biją dzwony (1976)
- Adelo, zrozum mnie! (1977)
- Ta zdradziecka Julita Wynos (1978)
- Przygody Bąbla i Syfona (1993)
- Nowe Przygody Marka Piegusa (również niewiarygodne) (1997)
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu pl.m.wikipedia.org. Zdjęcie należy do domeny publicznej. Autorem jest Mariusz Kubik.
Komentarze