codziennie nowe aktualizacje
Martina Navratilova życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Martiny Navratilovej
Tenisistka amerykańska, pochodzenia czechosłowackiego, uznawana za jedną z najlepszych tenisistek w historii dyscypliny. Triumfatorka 18 turniejów wielkoszlemowych w singlu oraz 31 w deblu. Urodzona 18 października 1956 roku.
Początki kariery
Navratilowa rozpoczęła przygodę z tenisem w wieku siedmiu lat. Pierwszym trenerem był jej ojczym. Pierwszym poważnym sukcesem Navratilowej było zwycięstwo w mistrzostwach Czechosłowacji, w 1972 roku. Rok później rozpoczęła występy w turniejach międzynarodowych. Nie będąc jeszcze formalnie profesjonalną zawodniczką, wystąpiła
w wielkoszlemowym French Open, w którym dotarła do ćwierćfinału. Pierwszy turniej w karierze wygrała 22 września 1974 roku, w Orlando. Na zawodowstwo przeszła w 1975 roku.
Występy w Wielkich Szlemach
Martina Navratilova dzięki występom w turniejach Wielkiego Szlema zapracowała sobie na miano jednej z najlepszych zawodniczek w historii tenisa ziemnego. Co istotne, odnosiła spektakularne sukcesy zarówno w grach singlowych, jak i deblowych. Jej ofensywny styl gry i bardzo dobra gra przy siatce, zaowocowały dziewięcioma tytułami mistrzyni Wimbledonu.
Pierwszy tytuł zdobyła w 1978 roku. Była bardzo wszechstronną zawodniczką. Dwa lata później po raz pierwszy zwyciężyła Australian Open, wygrywając go później jeszcze trzy razy. W 1982 roku do osiągnięć dołożyła triumf we French Open. Turniej rozgrywany we Francji, na kortach ziemnych, był dla niej najmniej sprzyjający, gdyż wygrała go w całej karierze tylko dwa razy. Oprócz tego, czterokrotnie zwyciężała w US Open, grając w ośmiu finałach.
Poza dokonaniami singlowymi, Navratilova zasłynęła z triumfów w grze podwójnej. Łącznie, wygrała w tej kategorii, bagatela, 31 tytułów, zdobywając przy tym kalendarzowego Wielkiego Szlema w roku 1984. Najczęściej występowała w parze z amerykanką, Pam Shriver.
Oprócz tytułów w deblu i singlu, odniosła także 10 zwycięstw w grze mieszanej.
Rywalizację w grze pojedynczej zakończyła w 1994 roku. W następnych latach od czasu do czasu startowała w turniejach deblowych oraz mikście.
Rywalizacja ze Steffi Graf i Chris Evert
Navratilova na przestrzeni lat rozegrała wiele pasjonujących pojedynków, które przeszły do historii tenisa. W annałach dyscypliny zapisały się zwłaszcza jej rywalizacja z Chris Evert. Zawodniczki spotkały się ze sobą na korcie łącznie osiemdziesiąt razy, z czego 14 razy
w finałach wielkoszlemowych, z których to Navratilova wygrała 10. Ich rywalizacja trwała ponad dekadę.
Podobnie emocjonującym wątkiem w karierze Navaratilowej, jest jej rywalizacja z Niemką, Steffi Graf. Panie rozegrały ze sobą osiemnaście meczów, z czego sześć w finale Wielkiego Szlema. W bilansie meczów finałowych, przewagę ma Niemka, która wygrała cztery z nich.
W ogólnym rozrachunku jednak, obie zawodniczki mają na koncie 9 wygranych.
Warto również zaznaczyć, że rywalizacja ze Steffi Graf miała miejsce w końcowym etapie kariery Navratilovej i dzieli je spora różnica wieku, która wynosi 13 lat.
Działalność publiczna
Martina Navratilova aktywnie angażuje się w kampanie na rzecz równości oraz w działalność organizacji charytatywnych. Wspiera Partię Demokratyczną Stanów Zjednoczonych. Wielokrotnie wypowiadała się w kwestiach społeczno-politycznych. Głośno sprzeciwiała się komunizmowi i byłemu porządkowi, wedle którego, ZSRR sprawowało pieczę nad Blokiem Wschodnim.
Życie prywatne
Martina Navratilova jest lesbijką. W 2014 roku wzięła ślub z Rosjanką, Julią Lemingową.
Jest wegetarianką oraz autorką autobiografii pt. „Being Myself”. Została obywatelką USA w 1981 roku. 9 stycznia 2008 roku ponownie uzyskała obywatelstwo czeskie.
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie - shutterstock.com, twórca s_bukley
Komentarze