1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Bernard Law Montgomery życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym wojskowym?

Życiorys i biografia Bernarda Law Montgomery'ego

Marszałek brytyjski, planista operacji „Market Garden”. Jeden z najważniejszych dowódców II wojny światowej.

Lata młodości, I wojna światowa
i kariera wojskowa

Montgomery przyszedł na świat 17 listopada 1887 roku w Londynie. Miał ośmioro rodzeństwa. Uczęszczał do Akademii Militarnej w Sandhurst. W 1908 roku został wysłany na służbę w Indiach z ramienia 1. batalionu Królewskiego Pułku Piechoty.

Po wybuchu I wojny został wysłany do Francji. W 1914 roku brał udział w bitwie pod Ypres, a dwa lata później w bitwie pod Sommą. Walki na froncie i zasługi przyczyniły się do mianowania go pod koniec wojny szefem sztabu 47. Dywizji Piechoty. Po zakończeniu wojny był już kapitanem. Zdecydował się na pozostanie w wojsku. Po wojnie służył w Egipcie, Palestynie oraz ponownie w Indiach.

Przez cały okres międzywojenny Montgomery pełnił służbę wojskową zarówno jako żołnierz, jak i instruktor w Staff College. Do 1938 roku dosłużył się stopnia generała majora.
W listopadzie 1938 roku brał udział w tłumieniu powstania arabskiego.

II wojna światowa

Po wybuchu II wojny światowej, Montgomery objął dowodzenie nad 3. Dywizją Piechoty, która weszła w skład wojsk wysłanych do Francji. Montgomery wraz ze swoimi oddziałami walczył w kampanii francuskiej, dowodząc 2 Korpusem brytyjskim. Brał udział w obronie, a później ewakuacji Dunkierki. Po powrocie do Wielkiej Brytanii został skierowany do dowodzenia 8. Armii, która walczyła w Afryce Północnej. Przyczynił się do zwycięstwa w jednej z najważniejszych bitew w Afryce, pod El Alamein. Dzięki zwycięstwu kampania afrykańska znacznie przyspieszyła i zakończyła się ostatecznym zwycięstwem aliantów. Później, w roku 1943 brał udział w operacji „Husky”, czyli lądowaniu na Sycylii. Po przybyciu do Włoch został odwołany ze swojej funkcji.

Wrócił do Wielkiej Brytanii i wziął udział w tworzeniu planu operacji „Overlord”.
Później wraz z 21. Grupą Armii sam wziął udział w operacji. W jego oddziałach walczyli również Polacy. W sierpniu 1944 roku został mianowany marszałkiem. We wrześniu kierował operacją „Market Garden”, która zakończyła się całkowitym niepowodzeniem. Co istotne, Montgomery sam opracowywał tę operację, a jej porażkę zrzucił na polskiego generała, Stanisława Sosabowskiego. Po nieudanej operacji, w grudniu brał udział w o ofensywie niemieckiej w Ardenach.
4 maja 1945 odbierał kapitulację wojsk niemieckich, które były zgromadzone w północnych Niemczech.

Po wojnie

Po zakończeniu II wojny światowej, Montgomery pełnił funkcję szefa sztabu Brytyjskiego Sztabu Imperialnego. W latach 1951-1954 sprawował funkcję Naczelnego Dowódcy NATO. Czynną służbę wojskową zakończył w 1958 roku. W tym samym roku wydał książkę zawierającą jego wspomnienia.

Sporną wśród historyków pozostaje kwestia jego odpowiedzialności za klęskę operacji „Market Garden” oraz zrzucenie odpowiedzialności na generała Sosabowskiego.
Bernard Law Montgomery zmarł 24 marca 1976 roku.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 3 = 7

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - shutterstock.com, twórca John Cairns