1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Markus Eisenbichler życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Życiorys i biografia Markusa Eisenbichlera

Niemiecki skoczek narciarski, kilkukrotny medalista Mistrzostw Świata w skokach zarówno indywidualnie jak i drużynowo. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 2020/2021 zajmuje drugie miejsce.

Pochodzenie

Markus Eisenbichler urodził się 4 kwietnia 1991 r. w Bad Reichenhall, bawarskim miasteczku. O jego życiu prywatnym i rodzinie wiadomo niewiele, skoczek należy do osób chroniących tej sfery życia przed mediami. Ma brata Martina.

Kariera juniorska

Od dziecka próbował różnych dyscyplin sportowych. Grał w piłkę nożną, biegał na nartach, trenował biathlon i kombinację norweską. Na skocznię w lokalnym klubie TSV Siegsdorf przyszedł razem z kolegą, gdy miał 7 lat. Spodobała mu się adrenalina związana ze skokami, również trenerzy zauważyli jego potencjał i zdolności w tej dyscyplinie.

Jako junior wiele razy startował w konkursach rozgrywanych w Niemczech, na arenie międzynarodowej pojawił się dopiero kilka lat później, już jako nastolatek. W 2006 r. zaliczył swój pierwszy międzynarodowy start w cyklu zawodów FIS Cup, w sezonie 2008/2009 zaczął startować w Pucharze Kontynentalnym. W tym samym czasie dwukrotnie stawał na podium zawodów Pucharu Niemiec. W 2009 r. zdobył młodzieżowe mistrzostwo kraju zarówno indywidualnie jak i w drużynie.

Puchar Kontynentalny i kontuzja

Swoje pierwsze podium w zawodach Pucharu Kontynentalnego zaliczył 27 lutego 2011 r. W konkursie rozgrywanym w Zakopanem zdobył drugie miejsce. W kolejnym sezonie znowu zaliczył podium w dwóch konkursach. Łącznie w ciągu wszystkich występów zdobył je dziewięciokrotnie, wygrywając 4 razy: w Sapporo (dwa zwycięstwa), Bischofshofen i w rosyjskiej miejscowości Czajkowskij.

W wrześniu 2012 r. Markus Eisenbichler uległ poważnemu wypadkowi na skoczni. Podczas treningu, tuż po wyjściu z progu podmuch wiatru sprawił, że skoczek stracił panowanie i spadł na bulę. Złamał jeden z kręgów w odcinku piersiowym kręgosłupa, kolejne trzy uległy uszkodzeniu. Dla sportowca był to moment prawdziwej próby – z powodu niedowładu dolnej części ciała przez pierwszy miesiąc leżenia mógł jedynie leżeć. Rehabilitacja i powrót do zdrowia na szczęście postępowały dość szybko, a Eisenbichler zmienił także myślenie o dyscyplinie. Postanowił, że jeśli powróci do zdrowia to poświęci się skokom na 100%.

Puchar Świata

Swój debiut w Pucharze Świata Markus zaliczył 30 grudnia 2011 kiedy w konkursie w ramach Turnieju Czterech Skoczni zwyciężył w bezpośredniej rywalizacji z Martinem Schmittem. Zdobył wówczas pierwszy i jedyny w tym sezonie punkt.

Do skakania po wypadku powrócił już w sezonie 2013/2014, zaczął zdobywać punkty, zaliczając dwukrotnie najlepsze, 8 miejsce. W dalszym ciągu występował również w Pucharze Kontynentalnym gdzie odniósł swoje pierwsze zwycięstwa w cyklu i finalnie zakończył sezon na 9 miejscu w klasyfikacji generalnej.

Sezon 2014/2015 to coraz częstsze starty w Pucharze Świata i coraz lepsze rezultaty przeplatane słabymi występami. Był to jednak pierwszy tak dobry rok w karierze zawodnika, który skończył rywalizację w Pucharze Świata na 15 miejscu, a w trakcie konkursów regularnie plasował się w pierwszej dziesiątce. Niestabilna forma zawodnika dała o sobie znać w kolejnym roku. Presja jaką na sobie wywierał i chęć jak najlepszych skoków nie pomogła w odniesieniu sukcesu w Pucharze Świata (dopiero 39 lokata w klasyfikacji generalnej). Znacznie lepszy rezultat osiągnął w Pucharze Kontynentalnym – 4 miejsce w klasyfikacji generalnej (w tym dwa wygrane konkursy).

Słabsze momenty doprowadziły nawet do tego, że sportowiec zastanawiał się nad całkowitym zakończeniem kariery. Nie poddał się jednak. Zmiana metod treningowych, wsłuchiwanie się w swój organizm, a także praca pod kątem psychologicznym przyniosły długo wyczekiwane rezultaty, zaczynając od fenomenalnej wygranej w całym cyklu Letniego Grand Prix.

W kolejnych latach Markus Eisenbichler stał się jednym z czołowych zawodników w Pucharze Świata regularnie lądując w pierwszej dziesiątce najlepszych zawodników. W grudniu 2016 r. w trakcie konkursu w Lillehammer wywalczył swoje pierwsze podium zajmując trzecie miejsce (w tym samym roku dokonał tego jeszcze dwukrotnie) i zakończył sezon na rewelacyjnym 8 miejscu w klasyfikacji generalnej.

Pierwsze zwycięstwo na zawodach Pucharu Świata zdobył 22 marca 2019 r. w Planicy. Łącznie do tej pory (luty 2021) stawał na podium 19 razy – siedmiokrotnie zajął trzecie miejsce, dziewięć razy drugie i trzykrotnie wygrał.

Mistrzostwa Świata

Pierwszy medal na Mistrzostwach Świata zdobył w fińskim Lahti w 2017 r. Stanął wówczas na najniższym stopniu podium w konkursie na skoczni normalnej, co dla niektórych mogło być zaskoczeniem. Faktycznie było jednak wynikiem ciężkiej pracy wykonanej na treningach. W trakcie tej samej imprezy Markus zdobył jeszcze złoto w drużynie mieszanej, a na dużym obiekcie zajął indywidualne 13 miejsce i 4 drużynowo.

Dwa lata później na kolejnych mistrzostwach potwierdził swoją dominację. 23 lutego 2019 r. zdobył złoty medal na dużej skoczni (w tych samych mistrzostwach na skoczni normalnej wygrał Dawid Kubacki), co było spełnieniem jego marzeń. Dzień później powtórzył wyczyn wraz z kolegami z drużyny. Sięgnął również po złoto w trakcie rywalizacji w drużynach mieszanych.

Nie obronił tytułu w trakcie Mistrzostw Świata rozgrywanych w marcu 2021 w Oberstdorfie, zdobył jednak dwa złote medale w rywalizacji drużynowej - mieszanej na skoczni normalnej i męskiej na dużym obiekcie.

Markus Eisenbichler jest też świetnym „lotnikiem”. W trakcie ostatnich Mistrzostw Świata w lotach rozgrywanych na skoczniach mamucich zdobył brązowy medal w konkursie indywidualnym oraz srebrny w rywalizacji drużynowej. Jego rekord życiowy pod względem najdłuższej odległości skoku wynosi 248 m.

Igrzyska Olimpijskie

Uczestniczył w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 2018 r. w Pjongczangu. W konkursach indywidualnych zajął 8 i 14 miejsce (odpowiednio skocznia normalna i duża). Nie wystartował w konkursie drużynowym, przegrywając miejsce w zespole na rzecz Stephana Leyhe (jego koledzy zdobyli wówczas srebrny medal olimpijski).

Sezon 2020/2021

Po nieco gorszym poprzednim sezonie, Eisenbichler rozpoczął rywalizację w świetnym stylu wygrywając dwa pierwsze konkursy Pucharu Świata – w Wiśle i Ruce. Dzięki temu przez pewien czas był liderem klasyfikacji generalnej cyklu. Obecnie zajmuje drugą pozycję – żółty plastron oddał zdecydowanemu faworytowi sezonu Halvorowi Granerudowi.

Sezon 2020/2021 jest najlepszy z dotychczasowych pod względem zdobytych podium i zajmowanych miejsc (dwie wygrane, trzy drugie i dwa trzecie miejsca). Markus Eisenbichler jest również obecnie najlepszym skoczkiem niemieckiej kadry.

Życie prywatne i ciekawostki

Od kilku lat ma dziewczynę o imieniu Andrea. Skoczek od czasu do czasu publikuje na swoich mediach społecznościowych zdjęcia razem z ukochaną. Podkreśla też w wywiadach, że są dla siebie ogromnym wsparciem, a okres pandemii zbliżył ich bardzo do siebie.

Jest charakterystycznym skoczkiem w gronie zawodników Pucharu Świata ze względu na ekspresyjne wyrażanie emocji zarówno po udanym jak i zepsutym skoku. Jednak poza skocznią ma raczej dość spokojne usposobienie, czas wolny lubi spędzać w ciszy. Jest też związany mocno ze swoim miejscem zamieszkania i bawarską tradycją.

Eisenbichler poza skocznią pracuje jako policjant federalny. Większość szkolenia czy treningi odbywa w trakcie letniej przerwy między sezonami. Kariera w policji to dla niego sposób na życie po zakończeniu czynnego skakania.

Jak wspomina w wywiadach, w relaksie i wyciszeniu pomaga mu muzyka i częste oglądanie Władcy Pierścieni. Praktykuje również jogę, a w wolnych chwilach grywa w golfa.

Ma 175 cm wzrostu i waży ok. 59 kg.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

84 + = 85

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

zdjęcie pochodzi z portalu https://de.wikipedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0; autor zdjęcia: Christian Bier