1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Mariusz Wach życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Mariusz Wach - życiorys i biografia

Mariusz Wach to pięściarz wagi ciężkiej, posiadacz pasa WBC International i federacji TWBA. Urodzony 14 kwietnia 1979 roku.

Kariera Mariusza Wacha

Mariusz Wach, zanim rozpoczął zawodową karierę, często wdawał się w uliczne bójki, przez które miał drobne problemy z prawem. Ukończył szkołę w Nowej Hucie w klasie ślusarza-spawacza. Pierwszy sukces (jeszcze jako amator) osiągnął w 2002 roku, kiedy wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski.

Debiut w boksie zawodowym Mariusza Wacha miał miejsce 29 kwietnia 2005 roku.
Rok później, 23 czerwca zdobył Międzynarodowy Pas Mistrza Polski w wadze ciężkiej, pokonując kanadyjskiego pięściarza Arthura Cooka. 16 grudnia z kolei zdobył pas Mistrza Świata federacji TWBA w wadzie ciężkiej. Tytuł ten obronił 3 lata później, 24 kwietnia, pokonując Juliusa Longa. Wiosną 2010 roku Wach rozpoczął przygotowania do walki z Witalijem Kliczką, o mistrzostwo federacji WBC. Z przygotowań wyłączyła go kontuzja.
17 lipca 2012 roku stoczył walkę z Christianem Hammerem, którego pokonał w 6 rundzie.
Do walki przeciwko Wołodymyrowi Kliczko stanął 10 listopada 2012 roku. Mariusz Wach przegrał na punkty. Co istotne, była to jego pierwsza porażka w zawodowej karierze.
Po walce okazało się, że Polak stosował niedozwolone substancje, za co zdyskwalifikowano na okres ośmiu miesięcy.

Na ring ostatecznie powrócił 17 października 2014 roku. Rok później, 4 listopada zmierzył się z Aleksandrem Powietkinem i przegrał przez nokaut techniczny. Krótko po walce u Mariusza Wacha wykryto niedozwolone substancje, jednak federacja WBC oddaliła zarzuty, dzięki czemu 36-letni wówczas Wach nie został ukarany.
Ostatnią walkę (przegraną) Polak stoczył 12 grudnia 2020 roku. Od tej pory jego bilans walk wynosi 36 wygranych oraz 7 przegranych.

Życie prywatne

Mariusz Wach był przez 17 lat związany z Martą Zielińską, z którą ma syna Oliwiera.
Para rozstała się w 2020 roku. Obecnie, pomimo 41 lat na karku, Mariusz Wach wciąż trenuje.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 67 = 72

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - shutterstock.com, autor Dziurek