1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Edward Redliński życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Edward Redliński - życiorys i biografia

Edward Redliński to pisarz, twórca powieści, reportaży i opowiadań. Również scenarzysta filmowy. Urodzony 1 maja 1940 roku.

Pochodzenie i wykształcenie Edwarda Redlińskiego

Edward Redliński pochodzi z rodziny chłopskiej. Urodził się we Frampolu, w województwie podlaskim. Po zdaniu matury studiował na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej oraz Studium Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego. Jedną i drugą uczelnię ukończył.

Charakterystyka twórczości

Pisarz zadebiutował w 1967 roku zbiorem pt. Listy z Rabarbaru. Z racji jego pochodzenia i przywiązania do rodzinnych stron, jego literatura była klasyfikowana do nurtu tzw. literatury chłopskiej. Listy… opowiadają o surowym życiu wiejskim. Zawierają także opis dorastania narratora, który z biegiem czasu coraz bardziej oddala się od środowiska, w którym dorastał.

Z biegiem czasu, Redliński coraz częściej będzie poruszał wątek wiejskiej mentalności i jej podejścia do zmian zarówno mentalnych, jak i technologicznych.
W Konopielce, wydanej w 1973 roku, pisarz wręcz wyśmiewa chłopski opór przed nowoczesnością. Symbolem owej nowoczesności jest w książce nauczycielka, która przybywa do zamkniętej wsi, której mieszkańcy żyją w symbiozie z naturą i niechętnie patrzą na udogodnienia, z których korzysta nauczycielka, takie jak radio czy pralka. Książka została zekranizowana w 1982 roku, w reżyserii Witolda Leszczyńskiego.

Oprócz opisu wiejskiego życia Redliński sporo miejsca w swojej twórczości poświęcił emigracji. Sam pisarz, w latach 1984-1991 przebywał w Stanach Zjednoczonych. Poświęcił się tam obserwacji kapitalizmu. Owocem tych obserwacji była powieść Szczuropolacy, w której tytuł odnosi się do Polaków, którzy przybyli do USA do pracy, żyjących w bardzo małych mieszkaniach, często przepełnionych.

Edward Redliński nie uciekał od tematów politycznych. W powieści Krfotok wysnuł wizję, w której w wyniku niewprowadzenia stanu wojennego w 1981 roku, dochodzi do wojny ze Związkiem Radzieckim. Autor w kreacji fabuły poszedł daleko. W historii opisywane jest m.in. wysadzenie w powietrze Pałacu Kultury w Warszawie, czy walki partyzantów w mieście, które nawiązują do powstania warszawskiego. Książka stanowi niejako opis cechy narodowej Polaków, a także skłonności do zrywów niepodległościowych.

Edward Redliński przyczynił się także do rozwoju literatury faktu. Ja w nerwowej sprawie i Zgrzyt to zbiory reportaży autora.

Dzieła

Listy z Rabarbaru (opowiadania) (1967), Awans (1973), Konopielka (1973), Dolorado (1984), Transformejszen, czyli jak golonka z hamburgerem tańcowała (2003),
Bzik prezydencki (2008), Telefrenia (2006). Reportaże: Ja w nerwowej sprawie (1969), Zgrzyt (1971).

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 8 = 1

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - https://commons.wikimedia.org, domena publiczna