1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Marie Fredriksson życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Marie Fredriksson

Marie Fredriksson była szwedzką piosenkarką i kompozytorką. Urodziła się 30 maja 1958 roku w Össjö, a zmarła 9 grudnia 2019 roku w Sztokholmie.

Miłość do muzyki

Już w dzieciństwie mała Marie interesowała się muzyką, często także, za namową matki, pokazywała swój talent, śpiewając przed znajomymi. Jej przygoda z muzyką zaczęła się od występów w lokalnych zespołach – ze swoim ówczesnym chłopakiem założyła zespół MaMas Barn. Zespół składający się tylko z dwóch członków wydał jeden singel i album w 1982 roku.

Początki kariery

Pierwsze solowe nagrania Marie zawierały piosenki śpiewane wyłącznie po szwedzku – przy drugiej płycie, Den Sjunde Vågen, pomagał jej przyjaciel Per Gessle, którego poznała dzieląc z nim salę prób.

Roxette

W 1986 roku Marie z Perem Gesslem postanowili stworzyć zespół, któremu nadali nazwę Roxette. Jeszcze w tym samym roku premierę miał ich debiutancki album studyjny zatytułowany Pearls of Passion. W latach 1988 i 1991 grupa wydała dwie kolejne płyty Look Sharp! i Joyride, które osiągnęły ogromny sukces, a promujące je single stały się światowymi przebojami. Płyty zawierały takie hity jak Listen to Your Heart, The Look, Dangerous czy Dressed for Success, które są do dzisiaj znane i grane w największych stacjach radiowych.

W 1995 roku muzycy wydali składankę, którą zatytułowali Don't Bore Us, Get to the Chorus!. Płyta okazała się najlepiej sprzedającym się albumem kompilacyjnym zespołu. Po jej wydaniu grupa zawiesiła działalność na trzy lata, a w 1999 roku powróciła z albumem Have a Nice Day. W 2001 roku ukazał się ich kolejny album zatytułowany Room Service.

Choroba

W latach 2002-2009 roku Roxette ponownie zawiesili działalność, ponieważ u Marie wykryto guza mózgu, przez co wokalistka musiała poddać się chemioterapii i przejść intensywne leczenie. Okazało się też, że na skutek trwałego uszkodzenia mózgu Marie straciła umiejętność czytania i liczenia, a także częściowo utraciła wzrok w jednym oku. W roku 2004 piosenkarka oświadczyła, że jest już zdrowa.

Solowa kariera

Również w 2004 roku Marie wydała pierwszą solową płytę z tekstami w języku angielskim pt. The Change. Płyta zawierała utwory napisane przez wokalistkę, opowiadającą o swojej chorobie i emocjach, które towarzyszyły jej w trakcie leczenia.

Postępy w rehabilitacji sprawiły, że wiosną 2009 roku Marie wraz z Perem wznowili działalność zespołu Roxette.

Z okazji 20-lecia zespołu Fredriksson w 2006 roku wydała płytę z ich największymi hitami pt. The Hits!Their 20 Greatest Songs. Rok później wraz ze swoim mężem, Mikaelem Bylosem, Marie nagrała drugą anglojęzyczną płytę solową zatytułowaną A Family Affair.

Życie prywatne

W 1992 roku Marie wyszła za mąż za Mikaela Bolyosa, szwedzkiego muzyka i kompozytora, którego poznała w Australii podczas trasy promującej płytę Joyride. Para miała dwójkę dzieci – córkę Inez Josefin i syna Oscara Mikaela

W 2018 roku wydana została biografia Marie Fredriksson napisana przez piosenkarkę i Helenę von Zweigbergk.

Śmierć

Artystka zmarła 9 grudnia 2019 roku z powodu nowotworu mózgu, z którym walczyła od 2002 roku. Miała 61 lat.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

73 − 71 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Eva Rinaldi.