codziennie nowe aktualizacje
Maria Jarema życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Marii Jaremy
Maria Jarema przyszła na świat 24 listopada 1908 r. w Starym Samborze (miasto na Ukrainie), zmarła 1 listopada 1958 r. w Krakowie. Malarka, rzeźbiarka, scenografia. Jej twórczość była mocno skupiona wokół działań Tadeusza Kantora.
Wykształcenie
Studiowała na Wydziale Rzeźby w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczyła się w latach 1929-1935 w pracowni Xawerego Dunikowskiego.
Należała do grona założycieli lewicowej Grupy Krakowskiej. To studenckie zrzeszenie działało w latach 1930-1937.
Działalność artystyczna
Po ukończeniu studiów pracowała głównie nad rzeźbą. Malarstwem zajęła się dopiero po II wojnie światowej.
Związana z teatrem Criot i Cricot 2 (teatr powojenny założony przez Kantora). Projektowała kostiumy oraz scenografię, a nawet czasem realizowała się aktorsko na scenie teatralnej. Współpracowała również z teatrem kukiełkowym Jana Polewki.
Jej prace wystawiane były m.in na Wystawach Sztuki Nowoczesnej w Krakowie i Warszawie.
Należała do Grupy Młodych Plastyków. Przystąpiła do niej w 1945 r. Kilkanaście lat później, bo w 1957 r. zaangażowała się w reaktywowanie Grupy Krakowskiej.
Jej najsłynniejsze cykle prac to Penetracje oraz Rytmy. Zasłynęła z monotypii, które zaczęła wykonywać w 1951 r. W czasie swojej działalności artystycznej stosowała różnorodne techniki. Malowała również temperą i akwarelą. W niektórych pracach łączyła lubianą przez siebie monotypię z innymi technikami. Interesowała się fantastyką, często wykorzystywała w swoich pracach elementy groteski.
Zmarła 1 listopada 1958 r. w Krakowie.
Pośmiertnie jej prace wystawiono na Biennale w Wenecji w 1958 r. oraz São Paulo w 1961 r.
Rodzina
Przyszła na świat w artystycznej rodzinie. Jej brat Józef, podobnie jak ona, był malarzem, drugi brat Władysław pracował jako aktor i reżyser.
Jej mężem był Kornel Filipowicz. Jej mąż był scenarzystą, poetą i powieściopisarzem.
Wybrane prace
- Kompozycja - 1956 r. (rzeźba)
- Ptaki
- Rybak
- Koniki
- Tancerki
- cykle Postacie, Figury, Głowy, Chwyty (195), Wyrazy (1954-57), Filtry, Penetracje, Rytmy (1957-58)
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Autor zdjęcia: Tadeusz Rolke.
Komentarze