1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Jimmy Carter życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym politykiem?

Życiorys i biografia Jimmy’ego Cartera

Jimmy Carter przyszedł na świat 1 października 1924 r. w Plains. W latach 1977-1981 był prezydentem USA. Związany z Partią Demokratyczną. W 2002 r. przyznano mu Pokojową Nagrodę Nobla. 

Dzieciństwo i młodość 

Urodził się w rodzinie Earla i Lilian Carter. Jego rodzice zajmowali się uprawą orzeszków ziemnych. Edukację rozpoczął w miejscowej szkole, później uczył się na Georgia Southwestern State University oraz Georgia Institute of Technology. W 1947 r. wstąpił do Akademii Marynarki Wojennej. Ukończył ją zdobywając tytuł inżyniera fizyki jądrowej. 

Służył na okręcie podwodnym USS K-1 oraz USS Seawolf. Zakończył służbę, kiedy zmarł jego ojciec. Wtedy też zdecydował, że przejmie po ojcu plantację orzeszków i będzie kontynuował rodzinny biznes. 

Już w młodości otwarcie sprzeciwiał się segregacji rasowej. Odmówił nawet wstąpienia do Rady Białych. 

Działalność polityczna 

Po raz pierwszy wystartował w wyborach do legislatury stanowej w Georgii. Dostał się do Senatu dopiero po udowodnieniu fałszerstwa wyborczego i powtórnym głosowaniu. Tam przez cztery lata pracował na rzecz polepszenia stanu amerykańskiej edukacji. 

W 1970 r. wystartował w wyborach na gubernatora Georgii. Po intensywnej kampanii wyborczej wygrał wybory i w latach 1971-1975 sprawował urząd gubernatora. W czasie swojej kadencji koncentrował się na walce z dyskryminacją rasową, usprawnieniu systemu sprawiedliwości.  

Po zakończeniu kadencji nie zdecydował się na ponowny start w wyborach. Rozpoczął przygotowanie do wyborach prezydenckich w 1976 r. W tym czasie ze względu na słabą rozpoznawalność przylgnęło do niego określenie Jimmy Who?

W prawyborach Partii Demokratycznej jego przeciwnikiem był George Wallace. Już w lipcu Carter został wybrany na kandydata partii. 

Ostatecznie w wyborach zmierzył się z republikaninem Geraldem Fordem. Pokonał Forda zdobywając 297 głosów elektorskich. 

W roli prezydenta

Przysięgę prezydencką złożył 20 stycznia 1977 r. 

W czasie swojej prezydentury popierał zniesienie różnic rasowych i równouprawnienie. W jego rządzie znaleźli się czarnoskórzy politycy, w tym Clifford Alexander.

Stworzony przez niego gabinet stanął przed wyzwaniem zmierzenia się ze skutkami zapaści gospodarczej oraz wysokim bezrobociem.

W celu walki z kryzysem energetycznym powołał do życia Departament Energii. Próby wdrożenia jego planu wyjścia z kryzysu doprowadziły do strajku górników. Prezydent zdecydował się go przerwać, za co spadła na niego fala krytyki. 

Carter postanowił ubiegać się o reelekcję i wziąć udział w kolejnych wyborach prezydenckich. Zmierzył się w nich z przedstawicielem republikanów Ronaldem Reaganem. Przegrał zdobywając zaledwie 49 głosy Kolegium Elektorskiego. 

Działalność po zakończeniu prezydentury

Po wyprowadzce z Waszyngtonu zamieszkał w Plains. Rozpoczął pracę nad wydaniem swoich pamiętników, którą zakończył w 1982 r. Pisał również wiersze i książki dla dzieci. 

Angażował się w liczne akcje charytatywne, w tym na rzecz Habitat for Humanity. Brał także udział w mediacjach pokojowych, przykładowo rozwiązywał konflikt pomiędzy Etiopią i Frontem Wyzwolenia Erytrei w 1989 r. Mediował również w Zambii, Sudanie oraz Panamie. Był uczestnikiem kilku misji pokojowych. Za swoją działalność został nagrodzony Pokojową Nagrodą Nobla w 2002 r. 

Życie prywatne

Żonaty z Rosalynn Smith od 1946 r. Ma trzech synów oraz jedną córkę. 

Od 2015 r. walczy z nowotworem. Podobną walkę toczy jego rodzeństwo, również rodzice Cartera cierpieli na nowotwór. 

Należy do kościoła baptystów (nurt chrześcijaństwa).

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 1

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Autor zdjęcia: Departament Obrony. Departament Marynarki Wojennej. Centrum Fotografii Morskiej.