1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Marek Kotański życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym działaczem społecznym?

Biografia i życiorys Marka Kotańskiego

Marek Kotański to psycholog, terapeuta, działacz społeczny, organizator wielu inicjatyw, mających na celu przeciwdziałanie problemom społecznych. Urodził się 11 marca 1942 roku w Warszawie, a zmarł 19 sierpnia 2002 roku.

Wykształcenie i początki działalności

Ukończył psychologię na Uniwersytecie Warszawskim i już podczas studiów aktywnie angażował się w inicjatywy mające na celu pracę z młodzieżą dotkniętą patologiami społecznymi. Po ukończeniu studiów podjął pracę jako psychoterapeuta w szpitalu psychiatrycznym. Zdobywając doświadczenie i obserwując metody walki z uzależnieniami w ośrodkach i szpitalach, w których pracował, zauważył, że nie są one w pełni skuteczne i nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Wtedy właśnie zapoczątkował w Polsce leczenie narkomanii i alkoholizmu metodą społeczności terapeutycznej, która opierała się na pełnej abstynencji pacjentów i ich pracy nad sobą.

Stowarzyszenie Monar

W 1981 roku oficjalnie zarejestrowano stowarzyszenie Monar, którego Marek Kotański był założycielem i głównym liderem. Pierwszy ośrodek założono w starym opuszczonym domu z grupą pacjentów ze szpitala w Gawrolinie. Obecnie w całej Polsce istnieje 157 ośrodków Monaru.

Inne inicjatywy

Na początku lat 90. Kotański zaczął otwierać ośrodki dla nosicieli wirusa HIV i chorych na AIDS. Prowadził kampanie uświadamiające społeczeństwo na temat tej choroby, nawołując do solidarności z chorymi, co spotkało się z licznymi protestami.

W 1993 roku założył stowarzyszenie Markot, którego celem było wspieranie osób bezdomnych, a otwierając ośrodki dające dach nad głową, oferował opiekę medyczną i możliwość resocjalizacji bezdomnym, alkoholikom i byłym więźniom. Dzięki zaangażowaniu Kotańskiego i jego współpracownikom w całej Polsce powstawały kolejne ośrodki przeznaczone dla osób wykluczonych i z problemami.

Za swoją pracę został odznaczony wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Śmierć

Marek Kotański zmarł w 2002 roku w wyniku obrażeń, jakie poniósł w wypadku samochodowym. Jego dzieło trwa do dziś, a dzięki stworzonemu przez niego systemowi pomocy tysiące osób miało szansę pokonać życiowe trudności i odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie. Co roku organizowane są koncerty o nazwie Dzień Kotana – Daj siebie innym upamiętniające tego wielkiego społecznika, który poświęcił całe życie, by pomagać potrzebującym.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

23 − 13 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła