1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Dan Brown życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Dana Browna

Dan Brown to amerykański pisarz, specjalizujący się w literaturze sensacyjnej. Urodził się 22 czerwca 1964 roku w Exeter. Jego książki zostały przetłumaczona na ponad 50 języków. Magazyn „Time” uznał go za jednego ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie.

Wykształcenie

Ukończył Phillips Exeter Academy oraz Amherst College. Początkowo związany był z branżą muzyczną, wydał nawet dwa albumy. Porzucił jednak karierę muzyczną i zajął się pisarstwem.

Twórczość

W twórczości Dana Browna znajdziemy elementy sztuki, religii i historii. Jego książki przepełnia symbolika oraz liczne teorie, które wzbudzają kontrowersje. Uczeni krytykują jego powieści za błędne przedstawianie historii sztuki czy historii kościoła rzymskokatolickiego. Przy tworzeniu powieści pomaga autorowi żona, która interesuje się sztuką.

Cykl Robert Langdon

Najpopularniejszym cyklem Dana Browna jest cykl o Robercie Langdonie. W jego skład wchodzą następujące książki: Anioły i demony, Kod Leonarda da Vinci, Zaginiony symbol, Inferno oraz Początek. Główny bohater to profesor Uniwersytetu Harvarda, specjalizujący się w ikonografii. Dzięki swojej wiedzy bierze udział w rozwiązywaniu tajemniczych zdarzeń.

Trzy z wyżej wymienionych powieści doczekały się adaptacji filmowych – Anioły i Demony, Kod Leonarda da Vinci oraz Inferno. W rolę Roberta Langdona wcielił się Tom Hanks.

Kod Leonarda da Vinci

Spore emocje wzbudził Kod Leonarda da Vinci. Pisarzowi zarzuca się nieprawdziwe pokazanie historii kościoła rzymskokatolickiego. Wokół pozycji wywiązało się wiele dyskusji.

Miejscem akcji jest Paryż. W Luwrze zostaje odnalezione ciało ułożone w pozycji człowieka witruwiańskiego. Podejrzenie spadają na Roberta Langdon – znawcę w dziedzinie ikonografii. Tej samej nocy w Paryżu popełniono jeszcze 3 morderstwa.

Ścigany przez policję bohater musi rozwiązać zagadkę morderstw. Pomagają mu przy tym zaszyfrowane ślady pozostawione na miejscu zbrodni. Symbole te stanowią klucz do jeszcze jednej zagadki, która sięga do początków chrześcijaństwa.

Wybrane dzieła

  • Cyfrowa twierdza (1998)
  • Anioły i demony (2000)
  • Zwodniczy punkt (2001)
  • Kod Leonarda da Vinci (2003)
  • Zaginiony symbol (2009)
  • Inferno (2013)
  • Początek (2017)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

47 − 38 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autor - Philip Scalia.