1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Maciej Orłoś życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym dziennikarzem?

Życiorys i biografia Macieja Orłosia

Maciej Orłoś jest polskim dziennikarzem i prezenterem telewizyjnym. Urodził się 16 lipca 1960 roku w Warszawie.

Wykształcenie

Orłoś jest absolwentem Wydziału Aktorskiego PWST im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Uczył się także w London Academy of Music and Dramatic Art oraz Eugene O'Neill Theater Center w Stanach Zjednoczonych.

Kariera dziennikarska

W 1991 roku rozpoczął współpracę z Telewizją Polską, gdzie przez 25 lat prowadził główne wydanie programu informacyjnego Teleexpres. W 1998 roku współprowadził weekendowe wydania Wiadomości. Stworzył też programy Oko w oko i A to Polska właśnie!. W tym pierwszym przeprowadził wywiady z wieloma polskimi i międzynarodowymi gwiazdami. Można go było oglądać także w roli prowadzącego w programach: Trochę kulturyPociąg do kultury i Cooltura. W latach 2001–2007 podawał wyniki polskiego głosowania podczas finałów Konkursu Piosenki Eurowizji.

W sierpniu 2016 odszedł z Telewizji Polskiej i związał się z Telewizją WP, gdzie do 2018 roku prowadził programy: Dzieje się 16.50, Dzień dobry WP, Infoteka i Mistrzowie Kabaretu.

W 2018 roku zakończył współpracę ze stacją i uruchomił swój kanał w serwisie YouTube, gdzie zaczął prowadzić i publikować program zatytułowany Okiem Orłosia, który emitowany jest do dziś. Gospodarz programu rozmawia z zaproszonymi ekspertami i gwiazdami, a w każdym z odcinków programu poruszany jest inny temat.

Rok później dołączył do Michała Zielińskiego w audycji ZETexpress na antenie Radia Zet. Gdy program został zlikwidowany przez władze stacji, Orłoś przeszedł do internetowej rozgłośni RadioSpacja, gdzie prowadził audycję Tak gra. Tego samego roku można go było usłyszeć w nowopowstałej stacji Nowy Świat, gdzie dwa razy w tygodniu prowadzi poranne audycje.

Kariera akorska

Zgodnie ze swoim wykształceniem Orłoś w latach 1983 –1988 pracował w warszawskim Teatrze Ateneum. Gościnnie grywał też w Teatrze Ateneum. Pojawiał się w polskich dziełach filmowych i serialowych. Macieja Orłosia można było zobaczyć w takich produkcjach jak: Hania, Głuchy Telefon, Słaba wiara, Plecak pełen przygód czy Zespół Adwokacki. Dzięki swojej nienagannej dykcji i charakterystycznemu głosowi jest też cenionym aktorem dubbingowym.

Inne działalności

Orłoś występuje również jako prelegent podczas konferencji. Prowadzi też imprezy o charakterze rozrywkowym, między innymi, koncerty i festiwale. Maciej jest autorem czterech książek dla dzieci, książki Moje wywiady Oko w Oko oraz książki szkoleniowej Jak występować i zabłysnąć. Prezenter prowadzi także szkolenia z wystąpień publicznych i przed kamerą.

Życie prywatne

Dziennikarz trzykrotnie się żenił. Jego obecną żoną jest Joanna Twardowska-Orłoś, z którą ma dwoje dzieci, syna Kubę i córkę Melanię. Z drugiego małżeństwa ma dwóch synów: Rafała i Antoniego. Maciej nigdy nie upubliczniał swojego życia osobistego, chroniąc siebie i swoich bliskich przez zainteresowaniem mediów.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 + 7 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Ralf Lotys (Sicherlich)