1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Louisa May Alcott życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Louisy May Alcott

Louisa May Alcott to amerykańska pisarka, specjalizująca się w literaturze kobiecej. Znana głównie z powieści Małe kobietki. Współzałożycielka Women's Educational and Industrial Union w Bostonie. Urodziła się 29 listopada 1832 roku w Germantown.

Lata młodości

Jej ojciec, Amos Bronson Alcott, był pedagogiem, a matka, Abby May, była aktywistką i pracownicą socjalną. Luisa miała trzy siostry. W 1834 rodzina przeprowadziła się do Bostonu, gdzie Amos Bronson Alcott założył szkołę. Szkoła nie odniosła sukcesu, przez co pojawiły się problemy finansowe. Rodzina znowu zmieniła miejsce zamieszkania, tym razem przeprowadzili się do Concord.

Wykształcenie i praca

Louisa May Alcott nauki popierała w domu głównie od ojca. Czasami też czerpała wiedzę od pisarzy i pedagogów, których znał ojciec. Z powodu ciężkiej sytuacji materialnej Louisa szybko musiała znaleźć pracę. W latach młodości pracowała jako nauczycielka, krawcowa, guwernantka, pomoc domowa oraz pisarka. W czasie wojny secesyjnej była pielęgniarką w szpitalu Union w Georgetown.

Życie prywatne

Pisarka była feministką i wegetarianką. Przez całe życie pozostała niezamężna. Po śmierci najmłodszej siostry zajęła się wychowaniem jej córki Lulu. Za życia miała problemy zdrowotne. Często pojawiały się u niej zawroty głowy.

Twórczość

Debiutowała w 1849 roku powieścią Flower Fables. W latach 60-tych nawiązała współpracę z magazynem „Atlantic”. Był to również czas powstania Szkiców szpitalnych, będących zbiorem obserwacji i doświadczeń z jej służby w szpitalu w czasie wojny. Kilka lat później na prośbę wydawcy rozpoczęła pracę nad nową książką. I tak w 1868 roku zostały wydane Małe kobietki, powieść ciesząca się ogromnym powodzeniem do dziś. Inspiracje do napisania książki Luisa czerpała z dzieciństwa spędzonego z siostrami. Małe kobietki doczekały się kilku ekranizacji. Najnowsza adaptacja filmowa polską premierę miała w 2020 roku. W rolach głównych wystąpiły: Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh i Eliza Scanlen. Ponadto w twórczości Alcott znajdziemy następujące powieści: Dziedzictwo, Nastroje, Mali mężczyźni, Janka i Janek, U progu życia czy W cieniu bzów.

Śmierć

Pisarka zmarła 6 marca 1888 roku w Bostonie wskutek udaru mózgu. Jej dom z lat młodości został przekształcony na muzeum jej imienia.

Wybrane utwory

  • Flower Fables (1849)
  • Szkice szpitalne (1863)
  • Nastroje (1865)
  • Małe kobietki (1868)
  • Mali mężczyźni (1871)
  • W cieniu bzów (1878)
  • Janka i Janek (1880)
  • U progu życia (1886)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

4 + = 12

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z www.en.wikipedia.org. Należy do domeny publicznej.