1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Lance Armstrong życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Lance Armstrong - życiorys i biografia

Lance Armstrong to kolarz amerykański, dożywotnio zdyskwalifikowany z udziału w zawodach kolarskich ze względu na stosowanie dopingu. Urodzony 18 września 1971 roku.

Kariera, choroba, zwycięstwa
w Tour de France

Armstrong swoją przygodę ze sportem rozpoczął od pływania w wieku 12 lat, jednak wkrótce zmienił dyscyplinę i zaczął trenować triathlon. W wieku 16 lat został profesjonalnym triathlonistą i w wieku 18 i 19 lat został mistrzem tej dyscypliny na torze sprinterskim.
W 1992 roku zamienił triathlon na kolarstwo i zaczął jeździć w barwach klubu Motoroli.
Po zmianie dyscypliny nie od razu osiągał światowe sukcesy. W 1994 roku zajął drugie miejsce w wyścigu Tour DuPont w Stanach Zjednoczonych. Rok później zwyciężył w jednym z etapów Tour de France oraz wygrał Clasica de San Sebastian. W 1996 roku powtórzył część osiągnięć z zeszłego roku. Po Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie, na których nie zdobył medalu, podpisał kontrakt z francuską drużyną Cofidis, opiewający na kwotę dwóch milionów dolarów. Dalsze starty zaniechała choroba Armstronga.

W październiku 1996 roku zdiagnozowano u niego raka jąder. Okazało się, że choroba jest w stopniu zaawansowanym. Badania wykazały, że rak rozprzestrzenił się na węzły chłonne, płuca, mózg i brzuch. Do tego dochodziło plucie krwią przez Amerykanina podczas kaszlu. Niedługo po diagnozie, kolarz przeszedł zabieg usunięcia jednego jądra. Co istotne, początkowo lekarze nie dawali mu wielkich szans na przeżycie. Zawodnika poddano chemioterapii, która niespodziewanie zaczęła przynosić bardzo dobre efekty. W lutym 1997 roku uznano Armstrong za zdrowego. Do stycznia 1998 roku Armstrong był zaangażowany w poważne szkolenie do wyścigów, przenosząc się z zespołem do Europy.

Po powrocie do zdrowia związał się z nową drużyną, US Postal, w barwach której, w roku 1998, zajął czwarte miejsce w wyścigu Vuelta de Espana. Rok później zwyciężył w wyścigu Tour de France i przez kolejne 6 lat pozostawał w nim niepokonany. Po zwycięstwie w 2005 roku ogłosił, że kończy karierę.
Ostatecznie wrócił jednak do sportu trzy lata później, by w ten sposób zaangażować się w walkę z rakiem. Startował w triathlonie oraz kolarstwie.

Afera dopingowa

Lance Armstronga zaczęto podejrzewać o doping już w 2001 roku. Wobec braku dowodów startował z powodzeniem w kolejnych wyścigach. Śledztwo przeciwko kolarzowi prowadził dziennikarz, David Walsh. W 2005 roku opublikowano artykuł jego autorstwa, który miał dowodzić, iż w organizmie Armstronga znajdowały się niedozwolone substancje.
Nie stanowiło to jednak dowodu do dyskwalifikacji. Oprócz dziennikarza, oskarżenie o doping wysunęli również inni kolarze, Tyler Hamilton i Floyd Landis.

Dopiero w 2012 roku oficjalne oskarżenie wysunęła Amerykańska Agencja Antydopingowa. Kolarz został oskarżony o stosowanie dopingu w latach 1996-2011, a sam zaprzeczał wszystkim oskarżeniom. Ostatecznie Armstrong został dożywotnio zdyskwalifikowany ze startów
i odebrano mu wszystkie tytuły zdobyte w latach 1999-2010, a on sam przyznał się do stosowania dopingu podczas wywiadu z dziennikarką, Oprah Winfrey.

Życie prywatne

Lance Amstrong ma pięcioro dzieci z Kristin Richard, z ktorą rozwiódł się w 2003 roku.
Był krótko związany z piosenkarką, Sheryl Crow. Aktywnie angażuje się w walkę z rakiem na świecie, w wyniku której założył fundację swojego imienia. Napisał dwie autobiografie: Mój powrót do życia oraz Liczy się każda sekunda.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

8 + 1 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - shutterstock.com, autor Featureflash Photo Agency