1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Amelia Earhart życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym podróżnikiem?

Amelia Earhart - biografia i życiorys

Amelia Earhart urodziła się 24 lipca 1897 roku w Atchison w Stanach Zjednoczonych. Z wykształcenia była pielęgniarką, a z upodobania pilotką. Pierwsza kobieta na świecie, która siedząc za sterami samolotu, samotnie pokonała Ocean Atlantycki. Jako 16 kobieta na świecie otrzymała licencję pilota od Międzynarodowej Federacji Lotniczej.

Lata młodości

Przyszła pilotka od dziecka lubiła zabawy, które wówczas nie do końca przystawały dziewczynce. Wspinała się na drzewa, łapała owady i żaby, strzelała do szczurów. Zjeżdżała, siedząc w skrzynce, z rampy zbudowanej na podobieństwo roller coastera. Uczucie to porównywała do latania.

Samolot po raz pierwszy zobaczyła, będąc z ojcem na targach stanowych. Maszyna nie zrobiła na niej jednak dużego wrażenia. Amelia odmówiła przelotu, wybierając zabawę na karuzeli.

Chodziła do szkoły średniej w Chicago, po jej ukończeniu zrobiła kursy pielęgniarskie w Toronto. Rozpoczęła również studia medyczne na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.

Miłość do latania

Jej pasja do latania narodziła się podczas targów lotniczych w Toronto. Obserwowała samolot, który zapikował. To wtedy poczuła „coś” więcej.

Jako 23-latka pierwszy raz wzbiła się w powietrze w Long Beach. Było to kluczowe wydarzenie w jej życiu. Kilka dni później rozpoczęła naukę latania, tym samym poświęcając się pasji, zrezygnowała ze studiów. Ponad rok później kupiła swój pierwszy samolot – był to dwupłatowiec, któremu nadała nazwę „Kanarek”. Wzbiła się w nim na 4300 m, bijąc w ten sposób swój pierwszy lotniczy rekord.

Lot nad Atlantykiem

Jednak pierwszy lot nad Atlantykiem nie do końca był spełnieniem marzeń Amelii Earhart. To nie ona zasiadła za sterami maszyny, była jedynie pasażerem w tej niebezpiecznej wyprawie. Chociaż pilotami tego rejsu byli Wilmer Stulz i Louis Gordon, to właśnie Amelia zdobyła sławę i uznanie jako pierwsza kobieta, która przeleciała Ocean Atlantycki.

Amelii jednak to nie wystarczyło i postanowiła samotnie przelecieć Atlantyk. Wystartowała z Nowej Funlandii, kończąc kurs w Irlandii. Tym samym pobiła nowy rekord świata – stała się pierwszą kobietą, która samotnie przeleciała nad Atlantykiem.

Ostatnia wyprawa dookoła świata

Earhart powtarzała, że jeśli miałaby umrzeć, to chciałaby, aby to było w samolocie. Pilotka zginęła w katastrofie lotniczej wraz z nawigatorem Fredem Noonanem. W 1937 roku wspólnie ruszyli w wyprawę lotniczą dookoła świata. Będąc nad Oceanem Spokojnym, stracili łączność radiową. Od tej pory nie było z nimi kontaktu. Przyjmuje się, że 2 lipca 1938 roku samolot rozbił się w oceanie. Niestety wraku maszyny oraz ciał pilotki i nawigatora nigdy nie odnaleziono. Za datę śmierci Amelii Earhart uznaje się 5 stycznia 1939.

Śmierć osnuta legendą

W związku z tym, że ciała pilotki nie odnaleziono, pojawiły się różne legendy. Twierdzono, że panna Earhart była amerykańskim szpiegiem pojmanym przez Japończyków w czasie pechowego lotu. Plotkowano również, że Amelia popełniła samobójstwo. Jedna z teorii mówi, że Earhart wylądowała na wyspie. Tu związała się z rybakiem i wiodła spokojne życie. Żadna z teorii nie została uznana za prawdziwą.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 64 = 74

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu pl.wikipedia.org. Zdjęcie należy do domeny publicznej.