1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Lea Michele życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym aktorem?

Życiorys i biografia Lei Michele

Lea Michele, a właściwie Lea Michele Sarfati jest amerykańską aktorką. Urodziła się 29 sierpnia 1986 roku w Nowym Jorku.

Kariera

Swoją karierę Lea rozpoczęła od występów na deskach sceny. Zadebiutowała na Broadwayu w 1995 roku jako dublerka w musicalu Nędznicy. W 2004 roku zagrała Shprintze i Chavę w broadwayowskiej wersji musicalu Skrzypek na dachu. Zagrała rolę Wendli w musicalowej wersji Przebudzenie wiosny. Pracę w tym spektaklu zakończyła w 2008 roku, zyskując nominację do Drama Desk Award w kategorii „Najlepsza aktorka w musicalu”. W 2009 roku nastąpił przełom w karierze Michele. Dołączyła bowiem do obsady musicalowego serialu Glee, który bardzo szybko okazał się międzynarodowym hitem. Aktorka wcieliła się w rolę gwiazdy chóru szkolnego, Rachel Berry, za którą otrzymałanominację do nagrody Emmy, dwie nominacje do Złotego Globu i nagrodę Teen Choice Award. W postać tę wcielała się przez 6 sezonów. Długoletnie wcielanie się w postać utalentowanej i ambitnej uczennicy przyniosło aktorce sławę, rzesze fanów, stałą posadę oraz niemałe dochody. Glee otworzyło Michele furtkę do świata showbiznesu. Lea kilkakrotnie już znalazła się na światowych listach najseksowniejszych kobiet, najbardziej wpływowych czy najlepiej ubranych oraz najbardziej stylowych gwiazd.

Skandal

O serialu Glee i aktorce po 5 latach od zakończenia emisji znowu zrobiło się głośno w 2020 roku, gdy Lea Michele została publicznie oskarżona o traktowanie z wyższością swoich współpracowników. Lea zmaga się obecnie z poważnym kryzysem wizerunkowym. Aktorka próbowała wesprzeć inicjatywę Black Lives Matter, ale jej starania zostały wyśmiane na Twitterze przez byłą współpracowniczkę, Samanthę Ware. Po tym oskarżeniu głos w sprawie zaczęło zabierać więcej osób związanych zawodowo z Michele, potwierdzając, że nie była przyjemną współpracowniczką. Gwiazda miała być nieprzyjemna dla statystów, obrażać osoby pracujące na planie. Po ujawnieniu tych informacji, wiele marek wycofało się ze współpracy z Michele, bojąc się, że współpraca może zaszkodzić ich wizerunkowi. Na aktorkę wylała się też fala niechęci fanów i osób związanych z show biznesem. Aktorka odniosła się do zarzucanych jej działań i wydała oświadczenie, w którym przeprosiła wszystkie dotknięte jej zachowaniem osoby,

Życie prywatne

Lea aktywnie prowadzi swoje profile w mediach społecznościowych, gdzie umieszcza zdjęcia ze swojego życia osobistego i zawodowego. Przez pewien czas spotykała się z partnerem z serialu Glee, Corym Monteithem. Aktorzy tworzyli parę nie tylko na ekranie, lecz także w życiu prywatnym. Para planowała nawet ślub, ale Monteith zmarł w lipcu 2013 roku po przedawkowaniu narkotyków. 6 lat po jego śmierci, w 2019 roku, Michele wzięła ślub z Zandy’m Reichem. Para spodziewa się dziecka.

Wybrana filmografia

  • 2009: Glee – Rachel Berry
  • 2011: Sylwester w Nowym Jorku – Elise
  • 2015: Królowe krzyku – Hester Ulrich
  • 2017: The Mayor – Valentina Barella
  • 2017: Wymiar 404 – Amanda
  • 2019: Same Time, Next Christmas – Olivia Henderson

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

16 − 13 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Gage Skidmore.