1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Krwawa Hrabina z Čachtic życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie gorszym przestępcą?

Biografia i życiorys Krwawej Hrabiny z Čachtic

Krwawa Hrabina z Čachtic, czyli Elżbieta Batory, to arystokratka węgierska i morderczyni. Była siostrzenicą króla Polski – Stefana Batorego. Urodziła się 7 sierpnia 1560 roku w Nyírbátor.

Pochodzenie

Była córka pastora, Jerzego Batorego oraz siostry Stefana Batorego, Anny z Batorych. Jerzy i Anna byli dalekimi kuzynami. W ich rodzinie występowały różne choroby psychiczne.

Lata młodości

Była dzieckiem gwałtownym, mającym napady gniewu. Od najmłodszych lat była świadkiem okrutnych czynów, które zapewne wywarły wpływ na jej psychice. Jako 6-latka widziała egzekucję mężczyzny, którego zaszyto w rozciętym brzuchu konia. Kilka lat później widziała jak straż obcina uszy i nosy nieposłusznym chłopom.

Życie prywatne

Elżbieta Batory była piękną i inteligentną kobietą. Mówiła po węgiersku, niemiecku i łacińsku. W wieku 13 lat została narzeczoną Franciszka Nádasdy – węgierskiego możnowładcy. Trzy lata później odbył się ich huczny ślub. Małżeństwo zamieszkało w zamku Sárvár na Węgrzech. Elżbieta w ciągu kilku lat urodziła 4 dzieci – Annę, Urszulę, Katarzynę i Pawła.

Zbrodnie

Krwawa Hrabina z Čachtic okrutnie traktowała służbę i znęcała się nad nią. Niekiedy mąż pomagał jej w torturowaniu. Utrzymywała również liczne kontakty z mężczyznami i kobietami. Na początku 1604 roku Elżbieta została wdową – przyczyną śmierci męża było prawdopodobnie otrucie. Szybko jednak porzuciła żałobę i zamieszkała w zamku w Čachticach. Poznała Annę Darvulię, która zainspirowała ją do okrutnych zbrodni. Ujawniła jej sposób na zachowanie młodości. Twierdziła, że przez krew człowieka można przejąć jego cechy fizyczne i duchowe. Od tej pory Elżbieta codziennie torturowała służące, czerpiąc energię z ich krwi.

Pojmanie i wyrok

W 1611 roku została pojmana, wraz z osobami, które pomagały jej w zbrodniach, przez Jerzego Turzona, który był jej kuzynem. Wspólnicy w czasie przesłuchań byli torturowani, dzięki czemu ujawnili, że ofiar było kilkadziesiąt. Znaleziony rejestr zbrodni, sporządzony i ukryty przez Krwawą Hrabinę z Čachtic, zawierał informację o 650 ofiarach śmiertelnych. Elżbieta Batory do samego końca twierdziła, że jest niewinna. Została skazana na zamurowanie w jednej z komnat w zamku, w której miała pozostać do śmierci. Pomieszczenie miało jedynie mały otwór, przez który podawano jedzenie. W celi spędziła ponad 3 lata. Zmarła 21 sierpnia 1614 roku w Čachticach.

Po latach badań historycy mają zastrzeżenia do zbrodni dokonanych przez hrabinę. Morderstw nie dało się jednoznacznie udowodnić, a kobieta mogła paść ofiarą spisku Habsburgów, którzy dążyli do przejęcia Węgier.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

80 − 78 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z https://commons.wikimedia.org. Należy do domeny publicznej.