1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Kazimierz Pułaski życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym wojskowym?

Życiorys i biografia Kazimierza Pułaskiego

Żołnierz, w stopniu generała. Walczył o niepodległość Polski w konfederacji barskiej oraz o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Pochodził z rodziny szlacheckiej.

Konfederacja barska

Kazimierz Pułaski był jednym z sygnatariuszy konfederacji barskiej, która powstała w odpowiedzi na konfrontacyjną postawę Rosji wobec Polski. Było to ugrupowanie zbrojne polskiej szlachty. Akt konfederacji został podpisany 29 lutego 1768 roku.

Kazimierz, który posiadał rangę pułkownika, zaczął organizować oddziały, które byłyby w stanie prowadzić wojnę, głównie partyzancką. Walki trwały na obszarze całej Rzeczypospolitej. Kazimierz Pułaski dowodził w walce pod Podhorełe 20 kwietnia 1768 roku, gdzie rozbił oddziały rosyjskie. Rok później znów poprowadził swój oddział do szeregu zwycięstw, w bitwach pod Słonimem, Kukiełkami, Muszą i Dworcem. Zasłynął zakończoną sukcesem, obroną Jasnej Góry w latach 1770/1771.

3 listopada 1771 roku doszło do porwania przez konfederatów króla Augusta Poniatowskiego. Po uwolnieniu go, konfederaci bezpodstawnie zostali oskarżeni o próbę królobójstwa, w wyniku czego, Pułaski zmuszony został do ucieczki z kraju.

Emigracja do Ameryki

Początkowo Pułaski przebywał na Śląsku, później w Turcji i w Niemczech. W 1777 roku dostał się do Paryża. Tam poznał Benjamina Franklina, który wręczył mu list polecający od Jerzego Waszyngtona, który dowodził amerykańskimi siłami walczącymi z armią brytyjską. Pułaski dotarł do Ameryki w lipcu 1777 roku i zaangażował się w organizację kawalerii powstańczej. Swą działalnością na rzecz amerykańskiej armii, zapracował sobie na stopień generała brygady. Walczył m.in. pod Germantown, Haddonfield oraz Brandywine.
W tej ostatniej bitwie, która miała miejsce 11 września 1777 roku, Pułaski wsławił się szarżą, która uratowała życie Jerzego Waszyngtona.

Rok później utworzył Legion Kawalerii, którego dowódcą został 9 października 1779 roku. Tego dnia też miała miejsce bitwa pod Savannah, podczas której Kazimierz Pułaski został śmiertelnie ranny. Zmarł dwa dni później w szpitalu polowym. W 2015 roku zostały opublikowane badania, które po zbadaniu szkieletu Pułaskiego, sugerowały, że postać, do której należał szkielet, mogła być osobą interpłciową z biologicznymi cechami kobiety.

Upamiętnienie

  • W 200. rocznicę śmierci w parku przy muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce – Winiarach odsłonięto pomnik gen. Kazimierza Pułaskiego;
  • W Stanach Zjednoczonych jest uważany za twórcę kawalerii amerykańskiej. Jest bohaterem narodowym USA. W 1929 Senat amerykański ustanowił 11 października Dniem Pamięci Generała Pułaskiego;
  • 19 marca 2007 Senat amerykański jednomyślnie zagłosował za nadaniem mu honorowego obywatelstwa Stanów Zjednoczonych. 8 października 2009 decyzja została jednomyślnie poparta przez obie izby amerykańskiego Kongresu;
  • W 1967 otwarto w dawnym dworku Pułaskich w Warce – Winiarach muzeum im. Kazimierza Pułaskiego;
  • W Polsce od imienia i nazwiska generała nazwano szereg szkół oraz ulic.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

77 − = 74

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - https://commons.wikimedia.org, domena publiczna