1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Katarzyna Kozyra życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym artystą?

Życiorys i biografia Katarzyny Kozyry

Katarzyna Kozyra przyszła na świata 1 lutego 1963 r. w Warszawie. Jest polską artystką. Zajmuje się rzeźbą, tworzy instalacje, fotografie. Jest autorką akcji artystycznych i performance.

Wykształcenie

Katarzyna Kozyra studiowała filologię germańską na Uniwersytecie Warszawskim w latach 1985-1988. W  1988 r. podjęła studia na ASP w Warszawie (pracownia prof. Grzegorza Kowalskiego), które ukończyła w 1993 r. pracą dyplomową Piramidą zwierząt. Jest to rzeźba powstała ze spreparowanych ciał konia, psa, kota i koguta. Wzbudziła ona wiele kontrowersji i przyniosła artystce popularność. Co w znaczący sposób wpłynęło na medialny rozgłos wokół prezentacji jej kolejnych prac. Odbyła również studia podyplomowe w 1998 r. w Hochschule für Graphik und Buchkunst w Lipsku.

Twórczość

W trzeciej swojej pracy, którą zatytułowała Olimpia, opowiedziała o swoim doświadczenia zmagania się z nowotworem. Pokazała ciało chorego i jego pozycję w społeczeństwie. Rok później zrealizowała projekt Łaźnia żeńska. To nagranie z ukrytej kamery, które pokazuje jak kobiety wyglądają w rzeczywistości, kiedy nie muszą spełniać żadnych wymagań i oczekiwań. Projekt kontynuowała tworząc Łaźnię męską w 1999 r. 

W 1997 r. została laureatkę Paszportów Polityki. Jej twórczość została również wyróżniona na 48 Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji w 1999 r. Wyróżniono ją za Łaźnię męską.  

Jest również autorką teledysków. Rok 2011 był dla niej bardzo intensywny. Zdobyła wtedy tytuł doktora na warszawskiej ASP, a także nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na przełomie 2010 i 2011 r. w Zachęcie odbyła się jej wystawa Katarzyna Kozyra. Casting. Wystawa wzbudziła wielkie zainteresowanie, między innymi dlatego, że podczas zwiedzania goście brali udział w castingu, z którego nagrania były później elementem wystawy. Rok później wystawę pt.: Katarzyna Kozyra. Wystawa zaprezentowano w Muzeum Narodowym w Krakowie. 

W 2012 r. powołała do życia Fundację Katarzyny Kozyry. Wspiera ona kobiety działające w obszarze sztuki.

Działania Kozyry niejednokrotnie wzbudzały dyskusje na tematy związane ze sztuką i jej rozumieniem. Jej prace poruszają problemy związane z tożsamością, religią, seksem i śmiercią. Często łamie tabu. Do swoich prac wykorzystuje wiele technik, również nowe media. 

Wystawiała na całym świecie, między innymi w São Paulo Biennale, Sidney Biennale, Busan Biennale, w Düsseldorfie, Sztokholmie, Brooklyn Museum w Nowym Jorku. 

Jej prace oraz prace Natalii LL stały się podwaliną tak zwanej "afery bananowej", kiedy dyrektor Muzeum Narodowego prof. Jerzy Miziołek, nakazał usunięcie z wystawy dwóch instalacji artystek. 

Wybrane prace

  • Piramida zwierząt (1993 r.)
  • Więzy krwi (1995 r.)
  • Olimpia (1996 r.)
  • Łaźnia żeńska (1997 r.) 
  • Łaźnia męska (1999 r.) 
  • Kara i zbrodnia (2002 r.)
  • W sztuce marzenia stają się rzeczywistością (2003-2008)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 4 = 3

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC. Autor: Muzeum Brooklyńskie. Źródło: Globalne Feminizmy: Katarzyna Kozyra (ok. 14:00) YT.