codziennie nowe aktualizacje
Św. Agata Sycylijska życiorys
Życiorys i biografia św. Agaty Sycylijskiej
Św. Agata Sycylijka, zwana również Agatą z Katanii przyszła na świat w roku 235, zmarła 5 lutego 251 r. Jest świętą kościoła katolickiego i prawosławnego. Męczennica i dziewica.
Patronka
Św. Agata jest patronką kominiarzy, pielęgniarek i kobiet karmiących. Na jej wstawiennictwo mogą liczyć kobiety zmagające się z chorobami piersi. Patronuje również Sycylii i Katanii, którą ma strzec przed wulkanicznymi wybuchami. Św. Agata broni przed pożarami, ogniem.
W dniu jej śmierci, czyli 5 lutego, w San Marino obchodzone jest święto narodowe.
Fakty z życia
Święta Agata urodziła się w dobrej rodzinie, która mieszkała w Katanii na Sycylii. Fakty dotyczące, jej męczeńskiej śmierci zapisano w V wieku.
Św. Agata, gdy przyjęła wiarę chrześcijańską, postanowiła, że resztę życia spędzi w czystości. Była niesłychanie piękną kobietą, dlatego też zwróciła uwagę Kwincjana, który był namiestnikiem Sycylii. Kwincjan chciał ją poślubić. Agata odmówiła.
Kiedy tylko rozpoczęły się prześladowania chrześcijan (na polecenie cesarza Decjusza) żądny zemsty namiestnik nakazał aresztować Agatę. Zamknięto ją w domu rozpusty, gdzie zajęła się nią nieprzyzwoita kobieta Afrodyssa. Agata nie wyrzekła się wiary i zachowała dziewictwo. Postawiono ją przed sądem i wymierzono karę tortur. W czasie torturowania, których jednym z elementów było obcinanie piersi, rozpoczęło się trzęsienie ziemi. Namiestnik przestraszył się trzęsienia i nakazał zakończyć tortury. Nie uchroniło to jednak Agaty przed śmiercią. Zmarła kilka dni później, 5 lutego 251 r. – rzucono ją na rozgrzane węgle.
Kult
Przypisuje się jej cudowną obronę miasta przed wybuchem wulkanu Etna, który miał miejsce rok po jej śmierci. Lawa zatrzymała się wtedy nieopodal miasta. Jej relikwie znajdują się w Katanii, każdego roku, w dzień jej śmierci, odbywa się uroczysta procesja po mieście.
W kościele katolickim wspomina się ją 5 lutego, a w prawosławnym 18 lutego (według kalendarza gregoriańskiego).
Przedstawiana jest w sukni, w rękach trzyma kleszcze lub tacę z piersiami (to symbole jej męczeństwa). Jej atrybutami są kość słoniowa, chleb, świeca i płonący dom.
Pierwsza bazylika jej imienia powstała VI wieku. Jej budowę w Rzymie przy Via Aurelia nakazał papież Symmachus. Niedługo później powstała kolejna świątynia, tym razem wybudowana przez papieża Grzegorza I. Trzeci kościół poświęcony św. Agacie wzniósł papież Grzegorz II na Zatybrzu.
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Autorem obrazu jest: Bergognon.
Komentarze