codziennie nowe aktualizacje
Karin Stanek życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Karin Stanek
Karin Stanek była polską piosenkarką. Urodziła się 18 sierpnia 1943 roku w Bytomiu, a zmarła 15 lutego 2011 roku w Wolfenbüttel w Niemczech.
Kariera
Swoją przygodę z muzyką zaczęła, gdy miała 16 lat i dostała od mamy w prezencie swoją pierwszą gitarę. Sama nauczyła się gry na tym instrumencie i niedługo potem zaczęła śpiewać i grywać w lokalnym domu kultury. Karierę rozpoczynała w amatorskich zespołach młodzieżowych. Prawdziwym przełomem w życiu początkującej wokalistki była wygrana w konkursie „Szukamy młodych talentów” zorganizowanym przez zespół Czarno-Czarni w 1962 roku. Stanek wygrała kwalifikację i została wokalistką grupy. Jeszcze w tym samym roku formacja zakwalifikowała się do finału Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, gdzie zaprezentowała utwór Malowana lala. Rok później piosenkarka zdobyła wyróżnienie w I Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za wykonanie piosenek Autostop i Chłopiec z gitarą. W latach 60. wystąpiła na tym festiwalu jeszcze dwukrotnie. Można ją też było zobaczyć na festiwalu w Sopocie. Razem z Czerwono-Czarnymi Stanek wylansowała wiele przebojów, występowała także solowo. W 1966 roku w Stanach Zjednoczonych ukazała się pierwsza długogrająca płyta Karin, składająca się z jej największych przebojów. Rok później wystąpiła przed koncertem The Rolling Stones w warszawskiej Sali Kongresowej. Z zespołu odeszła dwa lata później, zmęczona narastającymi w nim konfliktami. Zanim to się stało, wystąpiła na dwóch płytach grupy: Czerwono-Czarni i 17.000.000. Po odejściu z zespołu występowała solowo, a także współpracowała z takimi grupami jak The Samuels, Aryston, Inni oraz Schemat. Koncertowała w Europie i Związku Radzieckim. Wkrótce zetknęła się z niechęcią środowiska muzycznego, która była spowodowana faktem, iż rodzina artystki wyemigrowała do Niemiec Zachodnich. W związku z tym, że jej piosenki przestały być grywane w radiach, a organizacje koncertów w kraju stały się bardzo problematyczne Stanek zaczęła śpiewać głównie zagranicą. W 1967 roku wyjechała do Niemiec, gdzie zaczęła śpiewać zarobkowo. Stała się tam popularna i zetknęła się z pozytywnymi reakcjami. Niestety, w 1981 roku z powodu stanu wojennego jej menedżerka została zatrzymana w Polsce, a sama Stanek nie umiała poradzić sobie z organizacyjnymi aspektami swojej działalności muzycznej. Ponieważ jej oszczędności szybko się kończyły, zmuszona była przeprowadzić się z Kolonii do Wolfenbuttel, gdzie mieszkała jej rodzina, i zawiesić karierę na kilka lat. Powróciła pod koniec lat 80., koncertując w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Do Polski wróciła w 1991 roku, pojawiając się na koncertach w Operze Leśnej i Sopocie. Rok później wydała płytę, na której znalazły się jej największe przeboje. Nigdy nie wróciła na stałe do kraju, ale regularnie pojawiała się w Polsce zapraszana na koncerty i największe festiwale. Wystąpiła też kilku programach telewizyjnych, takich jak Szansa na sukces czy Wideoteka dorosłego człowieka. Ostatnim koncertem artystki w Polsce był koncert w Szczecinie w 2005 roku.
Śmierć
Artystka zmarła 11 lutego 2011 roku w Wolfenbuttel z powodu ciężkiego zapalenia płuc. W 2011 roku odsłonięto jej gwiazdę w opolskiej Alei Gwiazd.
Życie prywatne
O życiu osobistym i miłosnym artystki niewiele wiadomo. Jak sama przyznała w jednym z wywiadów, podczas stanu wojennego była zakochana w żonatym mężczyźnie, a po rozstaniu myślała o samobójstwie. Stanek nigdy nie założyła rodziny i z nikim nie związała się na stałe.
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: WFDiF.
Komentarze