1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Muniek Staszczyk życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Muńka Staszczyka

Muniek Staszczyk, a właściwie Zygmunt Staszczyk, jest polskim wokalistą. Urodził się 5 listopada1963 roku w Częstochowie.

Wykształcenie

W 1991 ukończył studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Kariera

Już podczas studiów występował w zespole Atak, który później przekształcił się w grupę Opozycja. Następnie został członkiem grupy Teenage Love Alternative, z którą współpracował przez 5 lat. W 1986 roku zmienili nazwę na T.Love. Działalność zespołu przerwał wyjazd Muńka do Wielkiej Brytanii w 1989 roku. Jego pobyt na obczyźnie trwał rok, a po powrocie reaktywował zespół w nowym składzie. W 1991 roku T.Love wydał swój debiutancki krążek zatytułowany Pocisk miłości, na którym znalazł się jeden z największych przebojów grupy - Warszawa. Drugi album, King, ukazał się rok później, a dwa lata później zespół zaprezentował kolejną płytę Prymityw, na której znalazł się między innymi przebój Bóg. Do 2018 roku Muniek Staszczyk i T.Love wydali razem 7 płyt. Do dziś piosenki Muńka Staszczyka nie znikają z najważniejszych polskich rozgłośni radiowych. Do najważniejszych przebojów grupy należą WarszawaJest superChłopaki nie płacząKingI Love YouStokrotka. Staszczyk działa też jako wokalista solowy, a swoją pierwszą samodzielną płytę wydał w 2010 roku. W swojej karierze współpracował też z róźnymi artystami, biorąc udział w wielu projektach muzycznych, takich jak Szwagierkolaska, Yugopolis oraz Rege Inna Polish Stylee. W 2009 roku lider T.Love otrzymał Nagrodę Muzyczną Programu Trzeciego – „Mateusz”, a dwa lata później został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odznaczenia Polski. W 2017 roku zespół T.Love ogłosił zawieszenie kariery. Ostatnim utworem, jaki nagrał artysta jest Pola, którą napisał wspólnie z Dawidem Podsiadło i Aleksandrem Świerkotem.

Skandale

Muniek już od młodzieńczych lat miał buntowniczą i niepokorną naturę. W 2011 roku razem z kolegą z T.Love został oskarżony o handel narkotykami, w 2010 roku na jednym z koncertów Staszczyk był tak pijany, że nie mógł ustać na nogach i nie pamiętał też tekstu.

Nawrócenie

W 2016 roku artysta poinformował fanów, że w jego życiu doszło do wielkiej zmiany. Wyznał, że poukładał wszystkie swoje sprawy życiowe i powierzył swój los Bogu, a jeszcze w tym samym został ambasadorem Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Polsce.

Problemy zdrowotne

W lipcu 2019 roku na oficjalnym profilu grupy T. Love na Facebooku opublikowano oświadczenie, w którym odwołano londyńskie koncerty zespołu. Okazało się, że podczas krótkiego pobytu w Londynie lider zespołu doznał wylewu i kolejne 2 miesiące spędził w szpitalu, dochodząc do zdrowia.

Życie prywatne

Od 1989 roku jest mężem Marty Kucharzak, z którą ma dwoje dzieci - Jana i Marię.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

2 + 8 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Ja Fryta.