codziennie nowe aktualizacje
Wojciech Chmielarz życiorys
Spis treści
Wojciech Chmielarz jest polskim pisarzem, felietonistą, dziennikarzem oraz jednym z najczęściej czytanych autorów kryminałów. Stworzył popularny cykl, w którym komisarz Jakub Mortka odkrywa główną rolę. W 2015 r. za powieść Przyjęcie otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru, z kolei za Żmijowisko został nagrodzony między innymi w plebiscycie Lubimyczytać.pl.
Kim jest Wojciech Chmielarz?
Pochodzi z Gliwic.
Wojciech Chmielarz książki zaczął pisać już jako dwudziestolatek. Jego kariera literacka rozpoczęła się jednak nie od wydania powieści, a od pracy dziennikarskiej. Publikował w Pulsie Biznesu, Pressie, Nowej Fantastyce, Pocisku oraz Polityce. Działał również w portalu niserwis.pl, który zajmował się sprawami bezpieczeństwa.
Wojciech Chmielarz książki
Zdobyte w dziennikarstwie wiedzę i doświadczenie wykorzystuje w swoich powieściach kryminalnych. Debiutancka powieść Chmielarza to Podpalacz. Ukazała się ona w 2012 r. Książka otworzyła cykl o komisarzu Jakubie Mortce. Warszawski gliniarz zaskarbił sobie sympatię czytelników, głównie dzięki swojej nietuzinkowej osobowości. W 2022 r. wyszła dotychczas ostatnia część z komisarzem. Wojciech Chmielarz zatytułował ją Długa noc.
Wojciech Chmielarz za swoje książki był dziesięciokrotnie nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru. Otrzymał ją w 2015 r. za Przejęcie. Dodatkowo w Bestsellerach Empiku w kategorii słuchowisko Wojciech Chmielarz i jego Wilkołak otrzymał nagrodę główną. Jest jednym z częściej nagradzanych autorów kryminałów w Polsce.
W 2021 r. Chmielarz wydał też dwutomowy cykl Bezimienny. W jego skład wchodzą dwa tomy: Prosta sprawa oraz Dług honorowy.
Jak czytać jego książki? Wystarczy sprawdzić do jakiego cyklu należy dany tytuł.
Wojciech Chmielarz książki kolejność:
Cykl Jakub Mortka:
- Podpalacz, 2012
- Farma lalek, 2013
- Przejęcie, 2014
- Osiedle marzeń, 2016
- Cienie, 2018
- Długa noc, 2022
Cykl gliwicki:
- Wampir, 2015
- Zombie, 2017
- Wilkołak, 2021
Cykl z Bezimiennym:
- Prosta sprawa, 2020
- Dług honorowy, 2021
Bez cyklu:
- Królowa głodu, 2014
- Żmijowisko, 2018
- Rana, 2019
- Wyrwa, 2020
- Za granicą, 2023
O czym pisze Wojciech Chmielarz?
Jest autorem wszechstronnym. Pisane przez niego powieści kryminalne zawierają wiarygodnych psychologicznie bohaterów, a także opisy sytuacji, w których przekraczją oni swoje ograniczenia.
Autor w swoich powieściach przemyca też liczne obserwacje społeczne. Niektóre z jego tytułów zawierają elementy sensacyjne i grozy. Swoistym miksem gatunkowym jest chociażby cykl gliwicki, w skład którego wchodzą Wampir, Wilkołach i Zombie. Chmielarz opisał w nich postać prywatnego detektywa Dawida Wolskiego. Stworzył go na wzór antybohatera.
Wątki fantastyczne Wojciech Chmielarz zawarł w Królowej lodu. Książka ukazała się w 2012 r. Sprawdził swoje siły również w thrillerach psychologicznych pisząc Żmijowisko, Ranę oraz Wyrwę. Ważnym tytułem w karierze Wojciecha Chmielarza była właśnie Rana, która opowiada o przemocy domowej.
Jego książki charakteryzuje sprawny język, dyskretny humor oraz szczegółowy research.
Żmijowisko
To opowieść o grupie trzydziestolatków, którzy wyjeżdżają na wakacje. W czasie jednej w wielu imprez dochodzi do próby zabójstwa oraz zaginięcia. Książka była wyróżniona nagrodą Złoty Pocisk na Warszawskim Festiwalu Kryminalnym.
Na podstawie książki Żmijowisko powstał serial dla Canal+. Za stworzenie scenariusza odpowiadał sam autor oraz Dana Łukasińska. Żmijowisko serial wyreżyserował Łukasz Palkowski. Serial miał swoją premierę w 2019 r. i składał się z siedmiu odcinków. W role główne wcielili się Agnieszka Żulewska, Paweł Domagała, Piotr Stramowski oraz Wojciech Zieliński. Chmielarza można było zobaczyć też w roli aktora, pojawił się w jednym z epizodów w pierwszym odcinku.
Wojciech Chmielarz życie prywatne
Wojciech Chmielarz z wykształcenia jest dziennikarzem. Wraz z rodziną mieszka w Warszawie.
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z https://commons.wikimedia.org/, autorem jest Grzegorz Gołębiowski, wykorzystano na podstawie Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license.
Komentarze