1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

John Legend życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Johna Legend

John Legend, a właściwie John Stephens, jest amerykańskim piosenkarzem i aktorem. Urodził się 28 grudnia 1978 roku w Springfield.

Początki kariery

Przygodę z muzyką rozpoczął już jako mały chłopiec, dołączając do kościelnego chóru gospel. Później, podczas studiów, był głównym wokalistą grupy a capella o nazwie Counterparts. Karierę muzyczną rozpoczął w 1999 roku, kiedy to po ukończeniu studiów zajął się produkcją muzyczną i tekściarstwem. W 2001 roku podczas jednej z imprez poznał Kanye Westa, z którym nawiązał współpracę. John podpisał kontrakt z wytwórnią wschodzącej jeszcze wtedy gwiazdy hip-hopu. To właśnie West namówił Stephensa na przyjęcie pseudonimu artystycznego.

Rozwój kariery

Debiutancką płytę, Get Lifted, Legend wydał w 2004 roku. Pracował nad nią z takimi artystami, jak Kanye West czy Snoop Dogg. Album został bardzo pozytywnie odebrany zarówno przez krytyków, jak i fanów. Za swoje pierwsze studyjne dzieło piosenkarz został nagrodzony nagrodą Grammy. Wydanie płyty było przełomem w jego karierze i otworzyło mu drogę do kariery. Zapewniło mu także rozpoznawalność, przez co zaczął współtworzyć utwory także dla innych gwiazd, na przykład, dla Janet Jackson, Black Eyed Peas, Mary J. Blige, Jay Z, Fergie, napisał tekst utworu dla samego Michaela Jacksona. W 2006 roku ukazała się druga płyta studyjna artysty zatytułowana Once Again, a dwa lata później kolejna, o tytule Evolver. Trzeci album promowały single Everybody Knows i It’s Over. W 2013 roku premierę miała czwarta płyta studyjna Johna Love in the Future, promowana przez single Who Do We Think We Are, All of Me i You & I (Nobody in the World). Była to płyta, której wydanie najszerzej odbiło się w mediach, a utwory na niej zawarte osiągnęły największy sukces komercyjny. W tym momencie kariery Legend miał już ugruntowaną pozycję w amerykańskim i światowym show biznesie, a olbrzymi sukces miał dopiero nadejść. W 2015 roku zdobył bowiem Oscara w kategorii „Najlepsza piosenka oryginalna” za utwór Glory, który nagrał na potrzeby filmu Selma. Rok później ukazał się piąty album studyjny artysty zatytułowany Darkness and Light. Obecnie na swoim koncie ma jedenaście nagród Grammy. W czerwcu 2020 roku John Legend wypuścił nowy album o o tytule Bigger Love.

Inne projekty

W 2019 roku dołączył jako trener w 16. edycji amerykańskiego programu The Voice. W 2016 roku artysta spróbował swoich sił w aktorstwie, dołączając do obsady musicalu La La Land. Legend zagrał drugoplanową rolę u boku Ryana Goslina i Emmy Stone. Wcielił się w postać Keitha, wokalisty zespołu. Specjalnie na potrzeby filmu nauczył się grać na gitarze. Gwiazdor często wykorzystuje swoją sławę w słusznym celu, aktywnie angażując się w akcje charytatywne i projekty humanitarne. W 2019 roku John został wybrany najseksowniejszym mężczyzną świata przez magazyn „People”.

Życie prywatne

W 2011 roku John zaczął spotykać się z modelką, Chrissy Teigen. Para poznała się na planie teledysku do utworu Stereo. Dwa lata później wzięli ślub. Słynna piosenka gwiazdora, All of Me, była dedykowana właśnie jego żonie. Para ma dwójkę dzieci: córkę Lunę i syna Milesa.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

6 + 3 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Sachyn Mital.