1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Joanna Racewicz życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym dziennikarzem?

Życiorys i biografia Joanny Racewicz

Joanna Racewicz jest polską dziennikarką i prezenterką telewizyjną. Urodziła się 24 maja 1973 roku w Hrubieszowie.

Wykształcenie

Jest absolwentką polonistyki i studiów podyplomowych na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Kariera

Początkowo pracowała w lokalnej gazecie „Kronika Tygodnia” w Zamościu, do której pisała artykuły. Równocześnie przygotowywała reportaże dla zamojskiego oddziału radia RMF FM. Niedługo potem otrzymała szansę odbycia stażu w Teleexpresie w TVP1, co spowodowało, że przeprowadziła się do Warszawy. Następnie w latach 1999–2006 pracowała jako prezenterka i reporterka w Panoramie. Za swoją rzetelność i profesjonalizm na tym stanowisku w 2004 roku została nominowana do nagrody Telekamery. W 2006 roku postanowiła odejść z Telewizji Polskiej i przenieść się do konkurencyjnej stacji - TVN - gdzie w latach 2007-2010 prowadziła cykl Dom otwarty w programie śniadaniowym Dzień dobry TVN. Równocześnie w TVN Style współprowadziła program Sekrety Mądrej Niani.

W 2010 roku z powodów osobistych postanowiła na rok zawiesić karierę. Po powrocie do mediów ponownie dołączyła do redakcji Telewizji Polskiej jako prowadząca Panoramy. Od Prowadziła również Autorski przegląd prasy w porannym programie Pytanie na śniadanie. W kolejnych latach była gospodynią programu Reporter Polski i przeprowadzała wywiady w ramach cyklu Kobiecy punkt widzenia. W TVP Info w latach 2013-2014 prowadziła Panoramę dnia, a w latach 2014-2016 przeprowadzała wywiady w programie Po przecinku. W 2016 roku została współprowadzącą programu Pytanie na śniadanie, gdzie pracowała przez dwa lata.

Współpraca Racewicz z Telewizją Polską zakończyła się w nieprzyjemny sposób. Dziennikarka została bowiem zwolniona z powodu domniemanego lokowania przez nią produktów na antenie Pytania na Śniadanie, czym według kierownictwa stacji złamała etykę dziennikarską.

W 2018 roku Joanna zaczęła pracę w Polsat News, a rok później zadebiutowała na antenie radiowej Jedynki, współprowadząc audycję Cztery pory roku.

Publikacje

Racewicz jest autorką trzech książek. Pierwsza, wydana w 2011 roku, nosi tytuł 12 rozmów o miłości. Rok po katastrofie i jest poświęcona tematyce katastrofy smoleńskiej.
Kolejne to: 12 rozmów o pamięci. Oswajanie nieobecności oraz Poczekalnia. 13 rozmów o pandemii.

Życie prywatne

W 2004 roku wyszła za mąż za porucznika Pawła Janeczka pełniącego funkcję oficera BOR przy prezydencie Polski. Cztery lata później parze urodził się syn, Igor. Ukochany Joanny zginął w tragicznej katastrofie samolotu podczas lotu delegacji polskiego rządu do Smoleńska. Dziennikarka niechętnie dzieli się swoim życiem prywatnym i rzadko wypowiada się na ten temat publicznie. Obecnie Racewicz związana jest z Radkiem Mierzejewskim.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

90 − = 81

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Fryta 73