1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Greta Thunberg życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym działaczem społecznym?

Życiorys i biografia Grety Thunberg

Greta Thunberg to szwedzka aktywistka klimatyczna. Jest inicjatorką Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Urodziła się 3 stycznia 2003 roku w Sztokholmie.

Rodzina

Greta jest córką śpiewaczki operowej i aktora. Jej przodkiem jest Svant Arrhenius, laureat nagrody Nobla w dziedzinie chemii i autor hipotezy globalnego ocieplenia.

Działalność na rzecz klimatu

Rozgłos przyniósł jej samotny protest pod budynkiem szwedzkiego parlamentu w 2018 roku, kiedy strajkowała przeciwko zmianom klimatycznym. Zmiany te są skutkiem negatywnej działalności człowieka. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i respektowanie postanowień paryskich z 2015 roku. Od tego czasu Greta w każdy piątek wagarowała, by manifestować swoje postulaty pod budynkiem rządu, trzymając transparent z napisem Strajk Szkolny Dla Klimatu.

Protestowała również w Londynie i Brukseli pod siedzibą Parlamentu Europejskiego. W grudniu 2018 roku Greta Thunberg wzięła udział w szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach.

Greta, ze względu na dużą emisję gazów cieplarnianych produkowanych przez samoloty, stara się pokazywać, że istnieją alternatywne metody transportu. Aby dotrzeć na szczyt klimatyczny ONZ w Stanach Zjednoczonych i COP25 w Santiago de Chile przepłynęła Atlantyk na pokładzie statku należącego do monakijskiej rodziny królewskiej. Prawdziwą sławę przyniosły Grecie wystąpienia w TEDxStockholm i na szczycie klimatycznym COP24, które obejrzały miliony osób, a magazyn Time umieścił ją na liście najbardziej wpływowych nastolatków. Niedługo później została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. Jest również laureatką nagrody Right Livelihood Award.

U Grety Thunberg zdiagnozowano zespół Aspargera. Mimo to nastolatka stała się współczesnym symbolem walki z katastrofą klimatyczną i jest inspiracją dla młodych ludzi na całym świecie.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 8 = 1

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Autorem zdjęcia jest Anders Hellberg. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC 4.0.