codziennie nowe aktualizacje
Jerzy Kulej życiorys
Spis treści
Jerzy Kulej - życiorys i biografia
Jerzy Kulej to bokser, 8-krotny mistrz Polski, dwukrotny mistrz olimpijski, a także medalista mistrzostw Europy uznawany za najlepszego polskiego boksera w historii. Urodzony 19 października 1940 roku.
Jerzy Kulej - lata młodości
Jerzy Kulej zanim rozpoczął treningi bokserskie w dzieciństwie trenował jazdę na łyżwach.
Po niezbyt szczęśliwym dzieciństwie, zaangażował się w treningi bokserskie w częstochowskim klubie Skry. Pierwsze treningi odbył w wieku 12 lat, jednak ze względu na swoją wątłą posturę ciała, trener uznał, że na treningi bokserskie jest dla niego zbyt wcześnie.
Cztery lata później ponownie rozpoczął treningi w Skrze Częstochowa, a w wieku 18 lat zadebiutował w reprezentacji Polski. W swoim pierwszym występie, na mistrzostwach Europy juniorów został uznany najlepszym zawodnikiem. Niedługo potem zmienił klub
i przeniósł się do Gwardii Warszawy. W 1963 roku wystąpił w mistrzostwach Europy i zdobył złoty medal.
Kariera seniorska
W 1964 roku Jerzy Kulej pojechał na Igrzyska Olimpijskie do Tokio, w których występował jako jeden z faworytów do złotego medalu. Udało mu się to w świetnym stylu, w finale pokonując Eugeniusz Frotowa.
Okres po Igrzyskach Olimpijskich był wypełniony kolejnymi sukcesami Polaka, który w swojej kategorii wagowej stał się jednym z najlepszych pięściarzy na świecie. Rok później został mistrzem Europy. W 1966 roku został również najlepszym pięściarzem turnieju przedolimpijskiego w Meksyku.
Passę przerwał wypadek samochodowy, który miał miejsce 18 czerwca 1968 roku. Pomimo obrażeń i wbrew zaleceniom lekarzy wznowił treningi, by być w stanie pojechać na turniej olimpijski. Boksera z wyjazdu nie wykluczył incydent, który miał miejsce podczas zgrupowania reprezentacji. Jerzy Kulej napadł na czterech milicjantów, przez co mógł zostać zawieszony. Sprawa miała osobliwy finał. Jerzy Kulej sam był funkcjonariuszem Milicji Obywatelskiej, więc aby uniknąć kary, zobowiązał się przed przełożonymi, że z olimpiady przywiezie złoty medal. Wywiązał się z tej deklaracji, pokonując w finale kubańczyka - Enrique Requeiferosa, jednak po Igrzyskach niespodziewanie zdecydował o zakończeniu kariery bokserskiej.
Zakończenie kariery
Jerzy Kulej po zakończeniu kariery sportowej, wystąpił z szeregów Milicji Obywatelskiej w 1972 roku. Ukończył studia na Wydziale Nauczycielsko-Trenerskim Akademii Wychowania Fizycznego i zaczął pracować jako nauczyciel. Wystąpił w filmie pt. „Przepraszam, czy tu biją?”. W latach 1975-1990 należał do PZPR. Działalność polityczną kontynuował w SLD,
z ramienia którego, pełnił funkcję posła w latach 2001-2005. Pełnił także funkcję wiceprezesa Związku Boksu Zawodowego. Pod koniec życia był komentatorem boksu w telewizji Polsat.
Zmarł 13 lipca 2012 roku.
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie - https://commons.wikimedia.org, autor Sławek, licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic
Komentarze