1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Jelena Isinbajewa życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Życiorys i biografia Jeleny Isinbajewy

Rosyjska tyczkarka. Dwukrotna mistrzyni olimpijska oraz trzykrotna mistrzyni świata i rekordzistka świata w skoku o tyczce. Urodzona 3 czerwca 1982 roku.

Początki kariery

Isinbajewa już w dzieciństwie miała dużą styczność ze sportem. Początkowo trenowała gimnastykę, jednak w wieku 15 lat porzuciła ten sport ze względu na warunki fizyczne, które nie sprzyjały uprawianiu tej dyscypliny zawodowo. W wieku 16 lat odniosła pierwszy poważny sukces w skoku o tyczce, wygrywając Młodzieżowe Igrzyska w Moskwie, pokonując wysokość
4 metrów. W 1999 roku ponownie wygrała tę imprezę, poprawiając poprzedni wynik o 10 centymetrów. W 2000 roku ponownie poprawiła wynik o 10 centymetrów.
Podczas Mistrzostw Europy Juniorów w 2001 roku skoczyła na wysokość 4,40 metra.

Kariera seniorska

Po udanych występach w imprezach juniorskich, Rosjanka ustanowiła swój pierwszy rekord świata 13 lipca 2003 roku podczas zawodów w Gateshead w Anglii. Pokonała wtedy wysokość 4,82 m. Rok później, w Doniecku ustanowiła kolejny rekord, tym razem w zawodach halowych.  W czerwcu i lipcu 2004 roku zdołała pobić rekord świata trzykrotnie, ostatecznie ustanawiając go na wysokości 4,90 m. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach, Isinbajewa zdołała raz jeszcze pobić rekord, poprawiając go o centymetr, zdobywając przy tym złoty medal.

22 lipca 2005 roku zdołała pokonać barierę 5 metrów. Aż do 2009 roku Rosjanka biła własne rekordy, stale pokonując poprzedni rekord o jeden centymetr, przy okazji ponownie zdobywając złoto olimpijskie w roku 2008. W sezonie letnim 2010 roku nie startowała w zawodach. Do rywalizacji powróciła 6 lutego 2011 roku. Rok później pobiła własny, halowy rekord świata, skacząc 5,01 m. W 2012 roku zdobyła brąz Igrzysk Olimpijskich.
W 2013 roku zapowiedziała zawieszenie kariery. Ze względu na karę nałożoną na Rosję przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, Isinbajewa nie wzięła udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku.

Życie prywatne

Isinbajewa pochodzi z grupy etnicznej Tabasaran. Jej rodzice nie byli zbyt zamożni i nie byli sportowcami. Oprócz osiągnięć sportowych, Isinbajewa ukończyła Państwową Akademię Kultury Fizycznej w Wołgogradzie. Reklamuje produkty firmy Toshiba. Yelena Isinbayeva jest teraz członkiem klubu „Champions for Peace”, grupy 54 słynnych elitarnych sportowców oddanych służbie pokojowi na świecie poprzez sport, stworzonej przez Peace and Sport, międzynarodową organizację z siedzibą w Monako.

Isinbajewa, w 2013 roku, opowiedziała się krytycznie na temat homoseksualizmu oraz wspierania przez sportowców środowisk LGBT. Była za zakazem propagowania „postaw homoseksualnych” w społeczeństwie. Na sportsmenkę spadła fala krytyki, jednak ona sama nie wycofała się ze swoich słów.
Jest mężatką. Poślubiła Nikitę Petinowa, z którym ma jedno dziecko.

Medale i osiągnięcia

  • Dwa medale olimpijskie w latach 2004 i 2008 oraz jeden brązowy w roku 2012;
  • Trzykrotny tytuł mistrzyni świata w latach 2005, 2007, 2013 oraz czterokrotny halowy,
    w latach 2004, 2006, 2008, 2012;
  • 28-krotna i obecna rekordzistka świata, której rekord wynosi 5,06 m.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

6 + 3 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - https://commons.wikimedia.org/, autor Erik van Leeuwen, licencja GNU Free Documentation License