1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Jan z Kolna życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym podróżnikiem?

Życiorys i biografia Jana z Kolna

Jan z Kolna to właściwie Michał Kapron, Michalous Kapronus lub Johannes Scolvus. Był żeglarzem, który według przekazów mógł dotrzeć do wybrzeży Ameryki jeszcze przed Krzysztofem Kolumbem. Miał urodzić się około 1435 roku.

Wyprawa Pininga

Uważa się, że w 1476 roku flota duńskich okrętów wyruszyła na zachód w kierunku Grenlandii. Miała na celu uzyskanie informacji o zaginionych grenlandzkich osadnikach. Podobno po Grenlandii wyprawa miała dotrzeć do Ameryki. Miał w niej brać udział Jan z Kolna.

Pochodzenie Jana z Kolna

Istnienie Jana z Kolna nie jest potwierdzone, ponieważ wszelkie wzmianki na jego temat pojawiły się długo po jego ewentualnej śmierci. Niektóre źródła donoszą, że Jan istniał i podróżował po północnym Atlantyku. Wspominał o nim Francisco López de Gómara w swej Historia de las Indias z 1553 roku. Wspominał o tym, że Johannes Scolvus mógł odwiedzić Labrador. O podróżniku opowiada także dokument sporządzony około roku 1575, który dotyczył podróży Martina Frobishera. Liczne źródła anglosaskie wskazują na Jana z Kolna jako odkrywcę Grenlandii.

Polskim badaczem, który zgłębiał temat Jana z Kolna był Joachim Lelewel. To on orzekł, że rzeczony odkrywca miał polskie pochodzenia i przewodniczył duńskiej flocie w odkryciu Ameryki. Niektóre źródła twierdzą, że w Gdańsku mógł mieszkać żeglarz o tym imieniu. Jest również legenda, która wskazuje na osobę o tym imieniu żyjącą w okolicach Lublina. Czesław Brodzicki w swojej pracy Kolno na Mazowszu poświęcił tej postaci cały rozdział.

Domysły

Niektórzy badacze identyfikowali Jana z Kolna z żeglarzem pochodzącym z Norwegii, Portugalii lub Niemiec. Inni sugerowali nawet, że Jan z Kolna mógł być Krzysztofem Kolumbem.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

48 − = 39

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0. Autor: Artur Szyk, źródło: https://muzeumpocztowek.wordpress.com/2017/01/05/moje-muzeum-pocztowek-76-f-artur-szyk/