1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Hanna Zdanowska życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym politykiem?

Życiorys i biografia Hanny Zdanowskiej

Hanna Zdanowska przyszła na świat 23 marca 1959 r. w Łodzi. Polityk i posłanka, od 2010 r. jest prezydentem Łodzi. Z wykształcenia inżynier środowiska. 

Młodość

Hanna Zdanowska urodziła się w Łodzi, tam też ukończyła szkołę podstawową i średnią (XXVI LO) oraz studia. Obroniła dyplom inżynierii środowiska na Politechnice Łódzkiej (Wydział Budownictwa i Architektury). 

Po ukończeniu uczelni podjęła pracę w zawodzie, między innymi przy budowie osiedli Retkinia i Radogoszcz. Następnie założyła własną firmę odzieżową. 

Pracowała również w Łódzkiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. Była jej dyrektorem przez sześć lat. 

Działalność polityczna

W 2005 r. podjęła decyzję o tym, że wystartuje w wyborach do Senatu. Znalazła się na liście Platformy Obywatelskiej, nie uzyskała jednak wystarczającej liczby głosów. 

Mimo pierwszej wyborczej porażki, już rok później zapisała się do partii PO. Wystartowała też w wyborach samorządowych, początkowo ubiegała się o miejsce w radzie swojego rodzinnego miasta. Zdobyła mandat, jednak radną była tylko przez rok, ponieważ otrzymała propozycję objęcia funkcji wiceprezydent Łodzi. W urzędzie odpowiadała za edukację, sport oraz fundusze unijne. 

W tym samym roku ponownie wystartowała w wyborach parlamentarnych, tym razem ubiegała się o mandat poselski. Start w wyborach zakończył się sukcesem. W Sejmie była zastępcą przewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej Przyjazne Państwo do spraw związanych z ograniczeniem biurokracji.

W roli prezydent miasta

Z ramienia Platformy Obywatelskiej wystartowała w wyborach samorządowych w 2010 r. Ubiegała się o stanowisko prezydenta Łodzi. O fotel prezydenta walczyła w dwóch turach. Ostatecznie w drugiej turze pokonała Dariusza Jońskiego. 

Została zaprzysiężona 13 grudnia 2010 r. 

W czasie jej pierwszej kadencji powstała między innymi trasa W-Z, zaczęto prace nad odnowieniem kamienic oraz stworzenie, Nowego Centrum Łodzi. 

Jej pierwsza kadencja wywołała sporo kontrowersji. Dwa razy próbowano usunąć ją ze stanowiska. Przeciwnicy prowadzonej przez nią polityki stworzyli komitet wyborczy Ratujmy Nasze Miasto. Powstał on w 2013 r. 

Kiedy w 2014 r. odbyły się kolejne wybory samorządowe. Hanna Zdanowska starała się o reelekcję. Tym razem zdobyła wystarczającą liczbę głosów już w I turze. 

W czasie drugiej kadencji Zdanowskiej realizowano kilka dużych inwestycji sportowych. 

Ponownie w wyborach samorządowych wystartowała w 2018 r. Z dużą przewagą zwyciężyła w I turze głosowania. Zdobyła ponad 70% głosów. Została zaprzysiężona 21 listopada 2018 r. 

Kontrowersje

Stanęła przed sądem w 2016 r. Oskarżono ją o przedstawienie fałszywych dokumentów podczas zawierania umów kredytowych w 2008 i 2009 r. Prezydent nie przyznała się do zarzucanych jej czynów. Niedługo później postępowanie umorzono. Skazano ją jednak w 2018 r. za złożenie fałszywych oświadczeń we wniosku kredytowym partnera. Ukarano ją grzywną w wysokości 20 tys. zł. 

Życie prywatne 

Od 1997 r. jest rozwódką. Matka syna Roberta. 

Odznaczona licznymi orderami i nagrodami, w tym Orderem Odrodzenia Polski w 2015 r. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

8 + 1 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic. Autorem zdjęcia jest: Platforma Obywatelska.