1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Iwan Rheon życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym aktorem?

Życiorys i biografia Iwana Rheona

Iwan Rheon jest brytyjskim aktorem telewizyjnym, teatralnym i filmowym. Urodził się 13 maja 1985 roku w Carmarthen.

Początki kariery aktorskiej

Swoją przygodę z aktorstwem rozpoczął już jako nastolatek, gdy po przeprowadzce do Cardiff zaczął uczęszczać do Ysgol Gyfun Gymraeg Glanta, gdzie występował w szkolnych produkcjach teatralnych. Następnie uczył się w London Academy of Music and Dramatic Art. Debiut telewizyjny zaliczył w 2004 roku, występując w walijskiej operze mydlanej pt. Pobol Y Cwm. Na deskach teatru zadebiutował w 2008 roku w spektaklu Eight Miles High w Royal Court Theatre w Liverpoolu. Rok później otrzymał szansę zagrania swojej pierwszej znaczącej roli w rockowym musicalu zatytułowanym Przebudzenie wiosny. Za rolę w tej produkcji otrzymał swoją pierwsza nagrodę w karierze – Laurence Olivier Award dla najlepszego aktora drugoplanowego w musicalu. Rozgłos przyniosła mu rola w serialu Wyklęci, do którego obsady dołączył w 2009 roku. Serial odniósł duży sukces nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale również poza jej granicami. Produkcja została nagrodzona prestiżową nagrodą BAFTA.

Gra o tron

Jednak prawdziwą sławę przyniosła mu rola psychopatycznego bękarta, Ramseya Boltona, w bijącym rekordy popularności serialu Gra o tron. Początkowo Rheon starał się o rolę Jona Snowa, okazało się jednak, że idealnie odnalazł się w roli czarnego bohatera, który emanuje przemocą, okrucieństwem i bezwzględnością. Odegranie znienawidzonej przez wszystkich postaci przyniosła Iwanowi rozgłos i rzesze fanów na całym świecie. Emisję serialu zakończono w 2019 roku, a rola w tej superprodukcji telewizyjnej stała się przepustką do wielkiej kariery Iwana. Wkrótce posypały się kolejne propozycje współpracy.

Rozwój kariery aktorskiej

Jeszcze podczas kręcenia Gry o tron aktor zagrał w takich filmach jak: W cieniu wroga, Ziemia Jałowa, Libertador, Pieśni Charlotty. Wystąpił też w kilku serialach telewizyjnych, między innymi, Vicious, Our Girl, Osad, Inhumans czy Riviera. W 2018 roku zagrał w głośnej historycznej produkcji polsko-brytyjskiej zatytułowanej 303. Bitwa o Anglię. Film oparty jest na prawdziwej historii polskich pilotów, którzy wsparli Anglików w walce z Niemcami. Rheon zagrał Jana Zumbacha, pilota Wojska Polskiego. Rok później wystąpił w trzech filmach: dramacie krótkometrażowym Four w reżyserii Jennifer Sheridan, produkcji Netflixa Brud w reżyserii Jeffa Tremaine’a i Berlin, I Love You u boku takich gwiazd jak Keira Knightley i Helen Mirren.

Kariera muzyczna

Iwan Rheon zajął się śpiewaniem i pisaniem piosenek jeszcze zanim zadebiutował jako aktor. Był wokalistą zespoły The Convitions. W 2010 roku wydał swoją debiutancką minipłytę zatytułowaną Tongue Tied zawierającą cztery autorskie utwory. Rok później nagrał kolejny minialbum, Changing Times, a w 2013 roku kolejny, zatytułowany Bang Bang!. W 2015 roku ukazał się jego pierwszy album Dinard.

Życie prywatne

Aktor biegle posługuje się językiem angielskim, ale jego pierwszym językiem jest walijski. Iwan aktywnie prowadzi konta na swoich profilach społecznościowych. Zamieszcza tam głównie treści związane ze swoim życiem zawodowym. Rzadko wypowiada się na temat swojego życia osobistego i miłosnego. Związany jest z aktorką, Zoë Grisedale, z którą mieszka w Londynie. W 2018 roku parze urodziło się dziecko. Prywatnie, w przeciwieństwie do często granych przez niego postaci, Iwan Rheon jest człowiekiem sympatycznym i wrażliwym.

Wybrana filmografia

  • 2009: Wyklęci – Simon Bellamy
  • 2011: Gra o tron – Ramsay Bolton
  • 2011: W cieniu wroga – George
  • 2012: Ziemia jałowa – Dempsey
  • 2013: Libertador – Daniel O'Leary
  • 2015: Pieśń Charlotty – Randall
  • 2017: Daisy Winters – Doug
  • 2018: 303. Bitwa o Anglię – Jan Zumbach
  • 2019: Brud – Mick Mars
  • 2019: Berlin, I Love You – Greg

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

7 + 3 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Gage Skidmore.