1848 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Igor Herbut życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Igora Herbuta

Igor Herbut jest polskim piosenkarzem, autorem tekstów i kompozytorem. Urodził się 17 grudnia 1990 roku w Przemkowie.

Młodość i wykształcenie

Igor ma łemkowskie korzenie. Został wychowany w duchu poszanowania do tradycji. Mama Igora jest nauczycielką języka łemkowskiego, jedną z nielicznych w Polsce. Prowadzi również zespół ludowy.

W 2010 roku Herbut rozpoczął studia na Uniwersytecie Zielonogórskim na wydziale artystycznym na kierunku jazz i muzyka estradowa.

Kariera

W 2011 roku Igor wziął udział w eliminacjach do programu Must be the music. Tylko muzyka. Udało mu się zakwalifikować do castingu głównego i wtedy właśnie spontanicznie zebrał muzyków do zespołu, z którym występował już w kolejnych etapach, co zaowocowało dostaniem się do finału programu, a następnie zwycięstwem całego talent show.

Po sukcesie, jaki odnieśli muzycy w programie, zespół LemOn zaczął wspólnie nagrywać piosenki i w listopadzie 2012 roku wydali swój pierwszy album zatytułowany LemOn. Debiutancka płyta szybko pokryła się platyną, dzięki sprzedaży w nakładzie przekraczającym 30 tysięcy sztuk. Album zawierał 12 autorskich piosenek, w tym kilka w języku łemkowskim. Hitem z tej płyty, który do tej pory regularnie pojawia się w rozgłośniach radiowych jest piosenka Napraw. Po sukcesie debiutanckiego krążka Igor został zaproszony do współpracy przy tworzeniu muzyki do filmu Wkręceni i w wyniku, czego powstał singiel promujący komedię, zatytułowany Wkręceni – Nie ufaj mi. Piosenka szybko stała się przebojem i przez długi czas utrzymywała się na szczytach list przebojów największych stacji radiowych w Polsce. Herbut zaśpiewał też ten utwór na koncercie SuperJedynki odbywającym się w ramach 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, zdobywając nagrodę w kategorii SuperArtysta.

Pod koniec 2014 ukazał się drugi album zespołu, zatytułowany Scarlett. Płyta powtórzyła sukces debiutu z 2012 roku i również uzyskała status platynowej. Trzeci album studyjny zespołu, Etiuda zimowa, ukazał się rok później i zawierał kolędy i pastorałki w językach polskim, łemkowskim, ukraińskim i białoruskim. Na płycie znalazły się też autorskie utwory zespołu. W 2017 roku wydali czwarty album pt. Tu.

Artysta wraz ze swoim zespołem są często zapraszani na różne muzyczne wydarzenia i koncerty.

Rodzina

Od 2013 związany jest z producentką telewizyjną – Małgorzatą Dacko, którą poznał przy okazji pracy nad piosenką do Wkręconych. W lipcu 2019 roku parze urodził się syn, któremu nadali bardzo oryginalne imię – Kai. Narodziny dziecka były inspiracją do powstania utworu Jasny, który zwiastuje nadchodzący solowy album Herbuta.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

78 − = 75

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Autorem zdjęcia jest Ralf Lotys (Sicherlich). Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.