1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Iga Świątek życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Życiorys i biografia Igi Świątek

Iga Świątek to polska tenisistka, zwyciężczyni wielkoszlemowego turnieju French Open w 2020 r. Jest pierwszą Polką, która wygrała seniorski turniej tego typu.

Dzieciństwo, edukacja

Urodziła się 31 maja 2001 r. w Warszawie jako młodsza córka Tomasza i Doroty. Wywodzi się z rodziny o sportowych tradycjach – jej ojciec jest byłym olimpijczykiem (wystąpił w 1988 r. w trakcie Olimpiady w Seulu), trenował wioślarstwo. Matka jest ortodontką.

Iga ma starszą o trzy lata siostrę Agatę. Obydwie już w dzieciństwie były zachęcane przez rodziców do uprawiania sportu. Wybrały tenis ziemny, jednak Agata z powodu kontuzji była zmuszona przerwać treningi.

Uczęszczała do Szkoły Integracyjnej na warszawskim Mokotowie, a później do niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 42. W szkole była prymuską, rewelacyjnie zdała także maturę.

Juniorskie początki

Iga trafiła pierwszy raz na kort mając 5 lat. Co ciekawe ojciec zachęcał ją do próbowania sił w pływaniu, dziewczyna jednak zrezygnowała z niego ze względu na lęk przed wodą. W trakcie edukacji szkolnej jej rytm dnia był bardzo mocno podporządkowany treningom – jechała na kort zaraz po szkole, później poświęcała czas na naukę. Z tego też powodu nie miała czasu na życie towarzyskie, czy np. wyjazdy na szkolne wycieczki. Takie życie nie było łatwe dla młodej dziewczyny, która chciała mieć też zwyczajne życie, jednak z każdym rokiem stawała się coraz bardziej świadoma swoich wyborów i pogodzona ze swoją sytuacją.

Trenowała najpierw w klubie Mera Warszawa, obecnie jest zawodniczką sekcji tenisowej Legii Warszawa. Iga jest zawodniczką praworęczną, gra oburęcznym bekhendem. Jej trenerem jest Piotr Sierzputowski starszy od niej o zaledwie 9 lat. Zawodniczka współpracuje z nim od czasów juniorskich.

Gra w deblu

Pierwszym ważnym sukcesem w jej karierze była wygrana w 2015 r. na Mistrzostwach Europy młodzików, w grze podwójnej z Mają Chwalińską. Rok później powtórzyły sukces w kategorii kadetów. W 2017 r. dotarły do finału juniorskiego Australian Open. Wraz z Caty McNally wygrała juniorski French Open w 2018 r.

W tym samym roku wystąpiła również na Letnich Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży w Buenos Aires. Wraz ze Słowenką Kają Juvan zdobyła złoty medal na tych zawodach.

Starty seniorskie

Na swój pierwszy juniorski turniej wielkoszlemowy pojechała w 2016 r. Jak sama wspomina, był to moment kiedy poczuła, że chce być częścią tego świata. Jeszcze jako juniorka występowała w turniejach rangi ITF, odnosząc liczne sukcesy. Wygrała zawody w Sztokholmie (2016), Bergamo i Győr (2017), Szarm el-Szejk oraz Pelham (2018). W tym samym roku dotarła również do półfinału turniejów w Pradze i Charleston.

Rok 2018 był dla Igi również czasem sukcesów na juniorskich turniejach wielkoszlemowych w grze indywidualnej. Dotarła do półfinału w paryskim Roland Garrosie, a także zwyciężyła w Wimbledonie. Po tych występach postanowiła zakończyć karierę juniorską i zacząć występować w turniejach rangi WTA. Pierwsze z nich rozgrywała w sezonie 2019 r. Występowała w wielu turniejach, dotarła do drugiej rundy w wielkoszlemowych Australian Open i US Open. Największym sukcesem w tamtym sezonie była czwarta runda w trakcie French Open. Sezon zakończyła na 61 miejscu w klasyfikacji zawodniczek WTA.

Sezon 2020

W kolejnym sezonie Świątek dotarła do czwartej rundy australijskiego turnieju. W trakcie zawodów w USA dotarła do trzeciej rundy rozgrywek. Brak sukcesów nie załamał młodej zawodniczki, wręcz przeciwnie. Jak sama wspomniała w wywiadzie, w trakcie przerwy w sezonie dzięki pomocy psycholożki zmieniło się jej nastawienie i przestała na sobie wywierać presję. Równocześnie cieszyła się samą grą w tenisa.

French Open

Ze względu na pandemie Covid-19 kalendarz imprez sportowych w 2020 r. został znacząco zmieniony. Turniej Rolanda Garrosa rozgrywany w Paryżu odbył się jako ostatni w sezonie. Polka w ciągu całych rozgrywek nie straciła ani jednego seta, jako pierwsza po niemal 30 latach. W 1/8 finału pokonała Rumunkę Simonę Halep, która była najwyżej rozstawioną zawodniczką i pretendowała do miana zwyciężczyni.

Finał French Open był osiągnięciem, którego nie spodziewała się sama zawodniczka, gdyż jadąc tam nie była wymieniana w gronie faworytek mimo niewątpliwego talentu (rozpoczynając rywalizację znajdowała się na 54 miejscu w rankingu WTA). Psycholog Igi, Daria Abramowicz wspomniała nawet w wywiadach, że wraz z zespołem nie byli nastawieni na dwa tygodnie pobytu we Francji i wzięli…za mało ubrań.

10 października 2020 r. w finale French Open, Iga pokonała Amerykankę Sofię Kenin 6:4, 6:1. Została pierwszą Polką w historii, która wygrała seniorski turniej wielkoszlemowy. Dzięki temu sukcesowi Świątek awansowała w rankingu WTA na 17 miejsce. Swój sukces uważa za pracę całego zespołu, a oprócz przygotowania fizycznego ogromny wpływ miało też wsparcie mentalne, co pomogło Idze radzić sobie ze zbyt dużymi oczekiwaniami.

W planach na kolejny sezon wymieniała m.in. Australian Open, do którego będzie się przygotowywać zaraz po zasłużonym odpoczynku.

Ciekawostki

Ma 176 cm wzrostu.

Jest aktywna na mediach społecznościowych, gdzie daje się poznać jako osoba mająca dystans i poczucie humoru.

Jej ulubionymi zespołami muzycznymi są: Red Hot Chili Peppers, Pink Floyd, Pearl Jam, Aerosmith, Abba, czy Amy Winehouse.

W swoich wypowiedziach przejawia się jej dojrzałość i skromność. Jak podkreśla sama zawodniczka, aby osiągnąć sukces ważne są cierpliwość i ciągła praca nad sobą.

Jej tenisowym idolem jest Rafael Nadal. Komentatorzy sportowi zauważają podobieństwo stylu  Igi do sposobu gry Hiszpana.

W trakcie finałowego meczu w Paryżu na trybunach kibicował jej tata i siostra. Mama oglądała zawody w telewizji, gdyż jak powiedziała w wywiadzie jej obecność na korcie mogłaby przysporzyć niepotrzebnych silnych emocji i rozproszyć córkę.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 32 = 37

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu https://en.wikipedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0; autor zdjęcia: si.robi