codziennie nowe aktualizacje
Idi Amin Dada Oumee życiorys
Spis treści
Biografia i życiorys Idi Amina Dada Oumee'a
Idi Amin Dada Oumee, zwany również Rzeźnikiem z Ugandy, to ugandyjski bokser, polityk i prezydent Ugandy. Jego rządy przepełnione byłe terrorem, okrucieństwem i mordem. Urodził się 17 maja 1925 roku w Koboko.
Pochodzenie
Pochodził z plemienia Kakwa w Ugandzie. Matkę jego uważano za miejscową czarownicę. Jako kilkulatek poszedł do szkoły podstawowej, w której ukończył tylko 4 klasy. Nie był bystrym i zdolnym uczniem. Całe życie był półanalfabetą.
Wojsko
Został przydzielony do brytyjskiej armii kolonialnej. Należał do 4. batalionu ugandyjskiego Kings African Rifle, w którym nauczył się posługiwać karabinem. Zdobył uznanie dzięki swojej posturze i sile – miał prawie 2 metry wzrostu i ważył ok. 100 kilogramów. Szybko udało mu się otrzymać stopień sierżanta. Brał udział w tłumieniu powstania Mau Mau w Kenii oraz powstania separatystów somalijskich na północy Kenii. Schwytani powstańcy byli przez niego torturowani, okaleczani i mordowani. Mężczyźni mieli obcinane genitalia. Po zatrzymaniu pierwszego powstania Idi Amin otrzymał stopień chorążego. Po drugim powstaniu próbowano rozpocząć śledztwo w sprawie ludobójstwa, ale sprawa została zatuszowana. Po uzyskaniu przez Ugandę niepodległości Idi Amin Dada Oumee szybko piął się po szczeblach kariery wojskowej. W 1964 roku został pułkownikiem.
Rządy tyrana
W 1966 roku Amin napadł na ówczesnego prezydenta Ugandy – Edwarda Mutese, zmuszając go do rezygnacji ze stanowiska. Zwolennicy Mutasy zostali brutalnie wymordowani. Amin został szefem armii i generałem. Wspierany był przez Miltona Obote, na którym w 1971 roku dokonał zamachu stanu. Idi Amin Dada Oumee został prezydentem.
Jako prezydent działał bezmyślnie i pochopnie, a jego narzędziem był terror. Nakazał wypuścić więźniów politycznych i wygnać z kraju wszystkich Azjatów. Obrażał sojuszników wskutek czego stracił poparcie Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Izraela. Każdy kto mu się sprzeciwił lub był jego wrogiem politycznym był mordowany. Prawdopodobnie na jego rozkaz śmierć poniosło ok. 300-400 tysięcy Ugandyjczyków. Cały świat skierował spojrzenia w kierunku Ugandy, kiedy to Amin wsparł palestyńskich i niemieckich terrorystów.
Na plan pierwszy w polityce dyktatora wysunął się konflikt z Tanzanią. Przyczyną konfliktu było udzielenie azylu Miltonowi Obote oraz prześladowanym Ugandyjczykom. Rok później grupa wspierana przez prezydenta Tanzanii Juliusa Nyerere próbowała obalić Amina. Zamach stanu nie powiódł się. Od tej pory dochodziło do licznych zbrojnych czynności antyrządowych.
Odebranie władzy
Dopiero w czasie tzw. wojny wyzwoleńczej udało się obalić prezydenta-dyktatora. Po utraceniu władzy Idi Amin Dada Oumee emigrował do Libii, a następnie do Arabii Saudyjskiej. Tam spędził resztę życia. Zmarł 16 sierpnia 2003 roku w Dżuddzie.
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z wikipedia commons i jest na licencji CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.pl). Źródło: Archives New Zealand.
Komentarze