1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Hubert Wagner życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym sportowcem?

Życiorys i biografia Hubert Wagner

Siatkarz polski, trener. Złoty medalista mistrzostw świata w 1974 roku oraz mistrz olimpijski z 1978 roku.

Kariera

Hubert Wagner studiował na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, którą ukończył w 1974 roku. Podczas kariery zawodniczej występował w barwach AZS Poznań oraz AZS-AWF Warszawa. Reprezentował Polskę w latach 1963-1971.
Będąc trenerem reprezentacji Polski, nosił pseudonim „Kat”. Był bardzo surowym i wymagającym trenerem. Niedługo przed zbliżającymi się igrzyskami w 1978 roku pozbawił możliwości gry jednego z kluczowych zawodników – Wiesława Czai. Sam Wagner tak o tym opowiadał: W drugiej lidze nie miał godnych siebie partnerów i coraz bardziej odstawał od kolegów z reprezentacji. Załatwiłem mu transfer do Hutnika Kraków, ale zamiast wziąć się do roboty, stchórzył. W tym momencie przestał mnie interesować jako zawodnik i człowiek. Jeśli nie potrafi sobie poradzić na studiach, jeśli wobec pierwszych niepowodzeń traci głowę, to jak poradzi sobie z Rosjanami? Jaką mam pewność, że w sytuacji stresu nie ucieknie z boiska? U mnie w drużynie trzeba mieć charakter.
Zgrupowania reprezentacji zaczynały się tuż po zakończeniu sezonu ligowego i były bardzo ciężkie. Pomimo jednak ciężkiej pracy i surowości, Wagner pozwalał zawodnikom imprezować. To jego zdaniem konsolidowało ich jako drużynę, która później na parkiecie bardzo dobrze się rozumiała.
Wynikiem tych treningów było zdobycie mistrzostwa świata w 1974 oraz złotego medalu Igrzysk Olimpijskich dwa lata później.
Lata 1978-1979 to czas trenowania kobiecej reprezentacji Polski. W 1983 roku powrócił do roli selekcjonera męskiej drużyny, co zaowocowało brązowym medalem mistrzostw Europy.
Oprócz trenowania polskich drużyn, Hubert Wagner była także zaangażowany w prowadzenie reprezentacji Tunezji. W Polsce, oprócz reprezentacji, trenował także drużyny Legii Warszawa, Stilonu Gorzów oraz Morza Szczecin. W latach 1996-1998 raz jeszcze był trenerem reprezentacji mężczyzn. Oprócz roli trenera, pełnił również funkcję sekretarza generalnego PZS. Hubert Wagner zmarł 13 marca 2002 roku na skutek wypadku samochodowego. W 2010 został wprowadzony do Volleyball Hall of Fame, a od 2003 roku rozgrywany jest w Polsce turniej jego imienia.

Osiągnięcia i tytuły

  • Brązowy medal w mistrzostwach Europy w Turcji w 1967 roku (jako zawodnik);
  •  Złoty medal w mistrzostwach świata w Meksyku w roku 1974;
  • Srebrny medal w mistrzostwach Europy w Jugosławii w roku 1975;
  • Złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Montrealu w roku 1978;
  • Mistrzostwo Polski jako trener Legii Warszawa w sezonie 1982/1983.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 1

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła