1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Henryk Jordan życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym działaczem społecznym?

Życiorys i biografia Henryka Jordana

Henryk Jordan był polskim lekarzem, społecznikiem, pionierem wychowania fizycznego w Polsce. Urodził się 23 lipca 1842 roku w Przemyślu, a zmarł 18 maja 1907 roku w Krakowie.

Młodość i wykształcenie

Henryk spędził dzieciństwo w Przemyślu, natomiast do gimnazjum uczęszczał w Tarnopolu i Tarnowie. Zaangażowanie w działalność niepodległościową i udział w manifestacjach patriotycznych zmusiły go do wyjazdu z Galicji. Po zdaniu matury w języku włoskim w Trieście rozpoczął studia medyczne w Wiedniu, które następnie kontynuował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jednak naukę przerwała choroba płuc, która zmusiła go do wyjazdu do Berlina, a następnie do Nowego Jorku. Tam pracował w szkołach gimnastyki szwedzkiej dla dziewcząt, która wkrótce stała się jego pasją. Po powrocie do kraju, uzyskał w 1870 roku dyplom doktora medycyny, stając się wkrótce wybitnym specjalistą – położnikiem. W 1890 otrzymał tytuł profesorski. Dwukrotnie pełnił funkcję dziekana na Wydziale Lekarskim UJ.

Działalność społeczna

Jordan walczył o poprawę sytuacji w służbie zdrowia, ale był wielkim społecznikiem, nie tylko w dziedzinie medycyny. Zajmował się także polityką, był radnym miasta Krakowa, posłem na galicyjski Sejm Krajowy, uczestniczył w pracach Rady Szkolnej Krajowej. Jego głównym polem działalności było rozpowszechnianie świadomości dotyczącej higieny (m. in. założył i redagował czasopismo „Przegląd Higieniczny”). Był założycielem wielu towarzystw, między innymi, amatorskiej orkiestry Harmonia, Stowarzyszenia dla Dożywiania Ciepłą Strawą Ubogich Dzieci, Stowarzyszenia do Walki z Gruźlicą oraz Towarzystwa Budowy Tanich Mieszkań dla Robotników Katolickich. Dzięki staraniom Jordana wprowadzono w szkołach obowiązkowe lekcje gimnastyki, opiekę lekarską, a także kursy dla nauczycieli wychowania fizycznego na UJ.

Parki jordanowskie

Dziełem jego życia było założenie parku dla dzieci i młodzieży przy krakowskich Błoniach. Miejsce to było wyposażone w obiekty sportowe. Był to ewenement na skalę światową, nikt wcześniej nie tworzył specjalnych miejsc wypoczynku i rekreacji dla dzieci i młodzieży. Wstęp do ogrodu i udział w odbywających się w nim zajęciach był bezpłatny. Z inicjatywy Jordana postawiono w parku 44 pomniki wybitnych Polaków mające służyć edukacji patriotycznej dzieci i młodzieży. Inicjatywa odniosła sukces i ogrody jordanowskie zaczęły powstawać w całym kraju.

Życie prywatne

W 1874 roku 32-letnie dr Jordan poślubił Marię z Gebhardtów. Szczęście małżonków nie trwało jednak długo. W wieku 6 lat zmarł ich jedyny syn, a w niedługim czasie, po ciężkiej chorobie, umarła Maria. Henryk szukał ukojenia, całkowicie poświęcając się pracy społecznej. W 1914 w Parku Jordana postawiono pomnik jego pomysłodawcy.

Śmierć

Doktor Henryk Jordan zmarł 16 maja 1907 roku w Krakowie. Został pochowany w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Rakowickim, jego grób przez bardzo długi czas odwiedzały tłumy wdzięcznych obywateli, uczniów i pacjentów.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

24 − 16 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autor zdjęcia jest nieznany.