codziennie nowe aktualizacje
Hans Zimmer życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Hansa Zimmera
Niemiecki kompozytor muzyki filmowej, producent filmowy, laureat wielu nagród filmowych (w tym Oscara i Złotych Globów). Napisał muzykę do niemal 200 filmów.
Pochodzenie, dzieciństwo
Hans Florian Zimmer urodził się 12 września 1957 r. we Frankfurcie nad Menem. Jest synem Hansa i Brigitte Zimmer, a jego przodkowie mają pochodzenie żydowskie. Jak sam wspominał w wywiadach zainteresowania muzyczne odziedziczył po matce, z kolei zainteresowanie elektroniką po ojcu – inżynierze i wynalazcy. O jego dzieciństwie i wczesnej młodości wiadomo niewiele. Jako chłopiec pobierał lekcje gry na pianinie, ale jego prywatny nauczyciel zrezygnował z uczenia go już po tygodniu. Mały Hans nie zniechęcił się jednak i nie porzucił marzeń o karierze muzyka i grać nauczył się samodzielnie.
Pierwsze kroki w muzyce
Jako nastolatek wyjechał do Londynu, gdzie zaczął uczęszczać do szkoły muzycznej Hurtwood House. Skończone studia oprócz zawodu dały mu również cenne kontakty w branży muzycznej. W latach 70. Zimmer wraz z przyjaciółmi (Trevorem Hornem i Geoffem Downem) założył popowy zespół The Buggles. Jednym z przebojów kapeli był kawałek Video Killed the Radio Star, wielokrotnie emitowany ówcześnie przez MTV. Był również członkiem zespołów takich jak Ultravox i Krisma. W tamtym okresie czasu innym sposobem zarabiania na życie było tworzenie jingli reklamowych dla wytwórni Air-Edel Studios.
Ważnym etapem nadającym kierunek karierze muzycznej Zimmera było poznanie i rozpoczęcie współpracy ze Stanley’em Myersem – brytyjskim kompozytorem muzyki filmowej. Został dla Zimmera mentorem, nauczycielem i przyjacielem. Hans w trakcie pracy jako asystent Myersa nauczył się tworzenia muzyki orkiestrowej niezbędnej w tym fachu. Połączenie klasyki z elektronicznymi brzmieniami stało się znakiem rozpoznawczym Zimmera.
W 1983 r. napisał swoją pierwszą ścieżkę dźwiękową, do polskiego filmu Fucha (Moonlighting) w reż. Jerzego Skolimowskiego. Razem z Stanley’em Myersem napisał soundtrack do 8 filmów.
Rozwój kariery
O Hansie zrobiło się głośno w Hollywood kiedy w 1988 r. otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara za muzykę do filmu Rain man. Mimo braku nagrody muzyka kompozytora stała się znacznie bardziej rozpoznawalna, co przełożyło się na coraz więcej propozycji zawodowych. Jednak prawdziwym punktem zwrotnym w karierze Zimmera było napisanie muzyki do kultowej animacji Disneya Król lew. Otrzymał za nią Nagrodę Akademii Filmowej i Złoty Glob, a także nominacje do Grammy oraz nagrody BAFTA.
Filmografia
W trakcie swojej ponad 30-letniej kariery Zimmer stworzył muzykę do niemal 200 filmów i bajek animowanych (oprócz Króla lwa był to m.in. Madagaskar, Kung-fu Panda, czy Książe Egiptu). Jest autorem ścieżki dźwiękowej zarówno takich hitów kinowych jak Incepcja, Gladiator, Cienka czerwona linia, wszystkie części Batmana (w reż. Christophera Nolana), Sherlock Holmes, Piraci z Karaibów, Interstellar, Helikopter w ogniu, czy Pearl Harbour. W późniejszych latach swojej kariery, mając ugruntowaną pozycję w Hollywood przyjmował również propozycje napisania muzyki do mniej finansowanych obrazów.
Zimmer nie poprzestawał na komponowaniu jedynie do filmów. Już pod koniec lat 80. był to serial Pierwszy w swym rodzaju, później Space Rangers, Władca serc, Ciekawość. Stworzył także główny motyw przewodni popularnego obecnie serialu The Crown.
W latach 90. był wraz z Jayem Rifkinem założył Media Ventures – organizację zrzeszającą kompozytorów muzyki filmowej, pierwszą tego typu w Hollywood. Jej członkowie pisali utwory o dość podobnym charakterze – połączenie muzyki elektronicznej i symfonicznej. Grupa rozpadła się w 2003 r., a część jej członków założyła firmę Remote Control Productions. Krytycy zarzucają Zimmerowi swoistą bezduszność w wykorzystywaniu pracy swoich asystentów i tzw. ghost-writerów, pod których pracami podpisuje się swoim nazwiskiem. „imperium” Zimmera stało się tym samym głównym dostawcą muzyki do filmów produkowanych w Hollywood, co budzi słuszny sprzeciw innych twórców niezwiązanych z firmą. Krytycy zarzucają mu też małe zróżnicowanie muzyki, korzystanie w różnych filmach z tego samego motywu muzycznego czy wręcz identycznych rozwiązań. Nie wpływa to jednak na popularność kompozytora, gdyż obecnie jest on jednym z bardziej znanych współcześnie twórców muzyki filmowej.
Obecnie, Hans Zimmer pracuje również jako dyrektor muzyczny w wytwórni DreamWorks.
Nagrody
Był wielokrotnie nominowany do licznych nagród z branży filmowej i muzycznej. Najważniejszą z nich – Oscary otrzymał raz (za muzykę do Króla lwa), łącznie otrzymał dziesięć nominacji – w tym za obsypanego nagrodami Gladiatora, Interstellar, czy ostatnio Dunkierkę.
Jeśli chodzi o Złote Globy, Hans Zimmer był do nich nominowany 11 razy, otrzymując dwie statuetki (Król lew, Gladiator). Saturny – nagrody przyznawane w kategorii filmów sci- fi, otrzymał trzykrotnie (Mroczny Rycerz, Incepcja, Interstellar), łącznie otrzymując 9 nominacji. Nagrodę za filmy animowane otrzymał trzykrotnie, a był nominowany pięciokrotnie.
Zimmer otrzymał także inne nagrody i nominacje: Grammy (2 wygrane, 13 nominacji), Critics’ Choice (1 wygrana, 9 nominacji), czy BAFTA (8 noinacji).
Trasy koncertowe
W 2001 r. został wydany album „The Wings Of A Film: The Music Of Hans Zimmer” będący zapisem koncertu, jaki odbył się w trakcie 27. „Flanders International Film Festival". Zimmer kierował wówczas ogromnym 100-osobowym chórem towarzyszącym orkiestrze liczącej tyle samo osób. Muzycy wykonali najbardziej znane utwory i motywy muzyczne z całej kariery kompozytora.
Z podobnym koncertem Zimmer wystąpił dwukrotnie w 2014 r. w Londynie. Entuzjastyczne przyjęcie spowodowało, że w 2016 r. kompozytor wyruszył w swoją pierwszą trasę koncertową „Hans Zimmer on Tour”, odwiedzając również kilka polskich miast.
Kolejna trasa planowana jest na luty 2022 r.
Życie prywatne
Był dwukrotnie żonaty. Z pierwszą żoną Suzanne Zimmer ma trójkę dzieci – Brigitte i Jake’a. Z kolei z małżeństwa z Vicki Carolin ma córkę Zoe.
Hans będąc znaną osobistością w show biznesie znany jest z dbania o swoją prywatność. Równocześnie charakteryzuje go poczucie humoru i dość ironiczne podejście zarówno do swojej twórczości jak i własnej osoby.
Ciekawostki
- Napisał muzykę do reklamy telewizyjnej Maybacha, z kolei w 2018 r. wystąpił w reklamie innej marki samochodów – Range Rover.
- Wystąpił w teledysku Alicii Keys do piosenki "It's On Again".
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
zdjęcie pochodzi z portalu https://pl.wikipedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY 3.0; autor zdjęcia ColliderVideo
Komentarze