1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Halvor Egner Granerud życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Życiorys i biografia Halvora Egner Graneruda

Norweski skoczek narciarski, srebrny medalista mistrzostw świata w lotach (2020), lider Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2020/2021.

Pochodzenie

Halvor Egner Granerud urodził się 29 maja 1996 r. w Oslo. Jest prawnukiem Thorbjørna Egnera – popularnego pisarza literatury dziecięcej na której wychowały się całe pokolenia młodych Norwegów.

Początki kariery

Halvor podobno już jako dziecko chciał być skoczkiem narciarskim i wystąpić kiedyś m.in. w Turnieju Czterech Skoczni, który wraz z rodziną oglądał w telewizji. Jako chłopiec trafił do drużyny treningowej Kollenhopp (projektu zrzeszającego w Norwegii młodych zawodników skoków narciarskich i kombinacji norweskiej), obecnie zawodnikiem Asker Skiklubb.

Swój debiut na zagranicznych zawodach sportowych zaliczył 13 lipca 2013 r. w konkursie w Villach w ramach turnieju FIS Cup. Zajął wówczas 30 miejsce. Jego obecność w kadrze juniorskiej była jednak kilka miesięcy wcześniej poważnie zagrożona. W marcu tego samego roku w trakcie treningów na skoczni K-90 oddał skok ubrany jedynie w kask i buty. Ten wyczyn uwiecznili koledzy Halvora, a filmik umieszczony na serwisie YouTube stał się bardzo popularny. Działacze federacji narciarskiej żądali wieloletniej dyskwalifikacji zawodnika, znaleźli się jednak ludzie, którzy dostrzegli talent skoczka (skoro dobrze radził sobie skacząc nago, to tym bardziej ma szansę na sukces skacząc w kombinezonie). Okazało się, że Granerud posiadał obowiązkowe wyposażenie – narty, buty i kask, a w regulaminie nie istnieje zapis dotyczący stroju.

Pierwszy raz w Pucharze Kontynentalnym wystartował w Seefeld, 20 lutego 2014 r. Zajął wówczas 34 miejsce. Jeszcze w tym samym roku zdobył pierwsze punktowane miejsca zarówno w letniej odsłonie cyklu jak i w następnym sezonie 2014/2015. 14 lutego 2015 r. odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w trakcie konkursu w fińskim Lahti. W całym Pucharze Kontynentalnym łącznie na podium stawał 14 razy: sześciokrotnie był pierwszy, trzy razy zajął drugie miejsce oraz pięć razy trzecie.

Debiut w Pucharze Świata

5 grudnia 2015 r. w Lillehammer zaliczył debiut w konkursie Pucharu Świata. Prawdopodobnie nie wspomina go jednak zbyt dobrze, gdyż został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon. Na pierwsze punkty w klasyfikacji generalnej PŚ przyszło mu czekać ponad rok. 30 grudnia 2016 w Oberstdorfie zajął 28 miejsce w trakcie konkursu w ramach Turnieju Czterech Skoczni. W tym samym sezonie zdobył punkty jeszcze kilkukrotnie (najlepsze miejsce – 16). W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 2016/2017 zajął ostatecznie 42 miejsce. W kolejnych latach poprawiał swoją pozycję zajmując odpowiednio 20 i 15 miejsce, regularnie zdobywając miejsca w pierwszej dziesiątce (rok 2018/19). Najgorzej do tej pory radził sobie w sezonie 2019/2020 gdzie punkty w klasyfikacji generalnej PŚ zdobył tylko raz.

Mistrzostwa Świata

W 2015 r. pierwszy raz wystąpił w Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym w rywalizacji juniorów. W konkursie indywidualnym zajął wówczas 20 miejsce, z kolei wraz z drużyną stanął na najwyższym stopniu podium. Rok później w rumuńskim Râșnovie w konkursie drużynowym zdobył srebro, a indywidualnie zajął 17 miejsce.

Debiut na seniorskich Mistrzostwach Świata zaliczył w 2019 r. w Insbrucku. Granerud zajął tam dość odległe 33 miejsce oddając skok na odległość 116,5 m (K-120). Znacznie lepsze miejsce, bo piąte zajął wraz z drużyną. Sukces osiągnął rok później w trakcie Mistrzostw Świata w lotach w Planicy. W konkursie indywidualnym zajął drugie miejsce tracąc pół punktu do zwycięzcy Karla Geigera. 13 grudnia 2020 r. w rywalizacji drużynowej wraz z kolegami sięgnął po złoto.

Sezon 2020/2021

W słabym roku 2019/2020 zaliczył jedynie dwa starty w Pucharze Świata i osiem w ramach Pucharu Kontynentalnego (zajmując 9 miejsce jako najlepszą lokatę). Pandemia i wiosenne zawieszenie startów nie poszło jednak na marne, gdyż Granerud zaczął od wysokiego, czwartego miejsca w konkursie indywidualnym w Wiśle. W trakcie kolejnego weekendu zawodów w Finlandii najpierw powtórzył ten wyczyn, a następnego dnia wygrał swój pierwszy konkurs w Pucharze Świata. Kolejne starty również minęły pod znakiem dominacji Norwega – stawał na najwyższym stopniu podium jeszcze cztery razy pod rząd (w Niżnym Tagile oraz w Engelbergu). Dołączył tym samym do grona skoczków wygrywających pięć kolejnych konkursów, a także objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Nieco gorsze występy w trakcie Turnieju Czterech Skoczni zaowocowały czwartym miejscem (cały TSC wygrał Kamil Stoch).

Życie prywatne

Halvor Egner Granerud poza swoim wyczynem jakim był skok w stroju Adama jest znany z dużego poczucia humoru. Kilka lat wcześniej założył się ze swoją mamą, że ta przefarbuje włosy na żółto, kiedy jej syn zostanie liderem klasyfikacji generalnej PŚ. Gdy w grudniu 2020 r. Halvor przejął żółtą koszulkę lidera przypomniał Marit Egner o dawnym zakładzie, a ta po przefarbowaniu włosów pochwaliła się nową fryzurą w mediach społecznościowych.

Mimo wesołego usposobienia z jakiego znany jest norweski skoczek (w kadrze nazywany jest „śmieszkiem”), Granerud wywołał kontrowersję i negatywne reakcje polskich kibiców, gdy po nieudanym konkursie w Insbrucku emocjonalnie i krytycznie wypowiedział się na temat Kamila Stocha. W późniejszym czasie Halvor tłumaczył, że nie miał na celu obrażenia kogokolwiek z rywali, jednak pierwotna wypowiedź wywołała lawinę hejterskich wiadomości atakujących zarówno skoczka, jak i jego partnerkę.

Ciekawostki

- Ma 175 cm wzrostu.

- w 2016 r. w trakcie amatorskich zawodów freestylowych na nartach doznał kontuzji i w wyniku upadku przebił sobie prawe płuco. Upadek okazał się jednak dość niegroźny, gdyż skoczek w niedługim czasie mógł powrócić do treningów.

- Wśród norweskich skoczków powszechną praktyką jest podejmowanie różnego rodzaju prac w przerwach między sezonem zimowym. W lecie 2020 r. na swoją prośbę otrzymał posadę wychowawcy w przedszkolu. Bardzo dobrze sprawdził się na tym stanowisku, jak podkreślała nie tylko dyrekcja placówki, ale również same dzieci.

- Przed fantastycznym sezonem 2020/2021 nie należał do zamożnych ludzi, dlatego jak mówił w wywiadzie, zarobione pieniądze postanowił zaoszczędzić na przyszłość. W ramach świętowania sukcesu planuje wybrać się wraz ze swoją dziewczyną do znajdujących się w Trondheim restauracji odznaczonych gwiazdką Michelin.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 7 = 17

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu https://pl.wikipedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Ailura