1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

H. H. Holmes życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie gorszym przestępcą?

Biografia i życiorys H. H. Holmesa

H. H. Holmes, a właściwie Herman Webster Mudgett, to amerykański seryjny morderca, działający od 1893 roku w Chicago. Urodził się  16 maja 1860 roku w Gilmanton.

Wykształcenie

Uczęszczał do szkoły średnie w stanie New Hampshire. Ukończył studia medyczna na Uniwersytecie Michigan. Po studiach rozpoczął praktykę w Nowym Jorku. Przez pewien czas pracował w drogerii w Englewood na peryferiach Chicago.

Życie prywatne

W 1878 roku zawarł związek małżeński z Clarą A. Lovering. Para miała syna, Roberta. Kilka lat później poślubił Myrtę Z. Belknap, nie mając rozwodu z pierwszą żoną. Miał z nią córkę, Lucy. Drugie małżeństwo nie trwało długo. Holmes porzucił żonę i wdał się w liczne romanse. Kobiety, w szczególności blondynki, były jego słabością. W 1894 roku ożenił się po raz trzeci. Wybranką jego serca została Georgiana Yoke.

Hotel śmierci

W 1893 roku w Chicago otwarto wystawę Columbian Expedition, na którą przybywało bardzo wielu turystów z całego świata. W związku z zaistniałą sytuacją dr H. H. Holmes zlecił budowę trzypiętrowego hotelu, który miał liczyć 60 pokoi. Czuwał nad budową, regularnie zmieniając ekipy budowlane, dzięki czemu tylko on znał plan hotelu.

Hotel poza pokojami znajdującymi się na planie posiadał tajemnicze pomieszczenia bez okien, zapadnie, zsypy i ukryte przejścia. Część pomieszczeń zaopatrzona była w palniki, z których ulatniał się gaz – służyły one jako komory gazowe. Kilka miało w ścianach lutownice, które paliły ludzkie ciała. W piwnicach znajdowało się krematorium z 2 piecami, do którego prowadziły zapadnie z ukrytych pokoi.

Zbrodnie

H. H. Holmes w swoim hotelu więził ludzi, torturował ich, przeprowadzał na nich eksperymenty, a później zabijał. Ofiarami byli goście hotelu oraz jego pracownicy – głównie kobiety. Jego ofiarą była również trzecia żona. Morderca znęcał się nad nimi, przypalał, kroił, truł i zagazowywał. W tajemniczych pokojach stały stoły do sekcji zwłok, znajdowały się liczne narzędzie, pojemniki z truciznami oraz kwasem siarkowym. W pomieszczeniach było pełno krwi i panował okrutny odór. Ciała ofiar Holmes rozpuszczał w kwasie lub palił w piecach.

Zatrzymanie

Morderca został zatrzymany przez policję po nieudanym oszustwie. Wraz ze wspólnikami próbował wyłudzić dużą sumę pieniędzy od towarzystwa ubezpieczeniowego. Rozpoczęto śledztwo w tej sprawie. Policja dostała nakaz przeszukania hotelu Hermana Webstera Mudgetta. Nikt nie spodziewał się tego, co tam się znajduje.

Wyrok i śmierć

H. H. Holmes przyznał się do zabicia 27 osób. Ofiar prawdopodobnie było więcej – ich liczbę szacuje się na około 100. Udowodniono mu jedynie 1 zabójstwo dokonane na swoim wspólniku. Został skazany na karę śmierci przez powieszenie. Wyrok wykonano 7 maja 1896 roku w Filadelfii.

Legenda

Krąży legenda, że morderca mści się zza światów. Osoby, które były zaangażowane w jego śledztwo zginęły, m.in. lekarz, sędzia i ksiądz. Natomiast hotel nazwany „Murder Castle” spłonął w niewyjaśnionych okolicznościach.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

9 + 1 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z www.commons.wikimedia.org. Należy do domeny publicznej.